ALI BABA ETLIEKMEK VE FIRIN KEBAP

closeBu yazıyı 14 yıl 4 ay 13 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)

01 Ocak 2009 – Bu güzel mekân ne yazık ki kapanmış. Henüz öğrendim yazayım istedim. Gidip hayal kırıklığı yaşamayın KAPANMIŞ.

Mevlana ve etliekmek...

Mevlana ve etliekmek...

Turgut keşfetmiş mekânı, evine de çok yakın. Kilo almaya başlar bu gidişle :) Çocukluk arkadaşlarımızdan Rıza’nın Konya’daki eski firmasına çok yakın bir yerdeymiş bu Ali Baba. Sonunda onlarda bizim Rıza gibi dayanamayıp kalkıp İstanbul’a gelmişler. Gelmişler derken tam manası ile gelmişler. Garsonundan fırıncısına, unundan etine kadar her şey Konya’dan…

Ortaklar Caddesinde ve Modada bir iki yer vardır Konya usulü etliekmek yapan fakat bir şeyleri hep eksiktir. Birinde un Konya’dan gelir ama etleri farklıdır ve mevlanasında bildiğimiz taze kaşar kullanılır. Diğerinde et ve un kıvamındadır fakat yağ namına bir şey yoktur. Konya’ya yolunuz düşerse Köşk’te yemek yemeyi ihmal etmeyin, o zaman yağlı yemek nasıl olur ve çok yağ nasıl bu kadar lezzetli olabilir anlarsınız :) Mevlananın yağı en mühim konudur mesela. Yerken her yere yağ dökülmesi makbuldür. Konya’da şahit olabileceğiniz türlü bol yağ tüketme yöntemleri vardır. Cezvede eritilen tereyağı mevlanaya dökülür veya bir küçük kâsede eritilmiş yağa mevlanalar batırılır itina ile yenilir. Mevlana peyniri tulum peynirinden diğer bir deyişle küflü peynirden olmalıdır. Çocukluğunuzda bu peyniri yemeye alışmadıysanız sonradan bu özelliği kapmak güçtür. Laf aramızda değme rokfor eline su dökemez bu lezzetin. Rokfor seven koşsun Ali Babada mevlana yesin :) daha hızlı koşarım diyen Konya’da Bolu Lokantasında alsın soluğu. Etliekmekten bahsetmedim bu arada. Kıyma ile mamul olunana etliekmek, bıçak ile parçalanarak kıyma tanesinden irice, kuşbaşından pek küçük hale getirilen et ile yapılana ise bıçakarası denir. Hepsi afiyetle yenir :) hehehe

Konyada sonradan adet olan yeni şekli ile yapıyorlar etliekmek ve mevlanayı yani neredeyse iki metre uzunluğunda oluyor bu pideler. Fırın kebabı konusunda çok iddialı değiller fakat etliekmek, bıçakarası ve mevlana nefis. Evet bu arada bir oturuştan hepsinden birer tane yedim :) rejim mi? Ne rejimi :) Birde mekanda Konya’nın meşhur süzme yoğurdundan yapılmış ayran olsaydı sanırım biz bu ara inanılmaz bir hızla kilo alırdık :)

Çok dağıttım konuyu :) Ali Baba Kadıköy’de, sahilden Belediyeye giderken solunuzda Söğütlü Çeşme Camii var tam karşında nefis lezzetler sunan Ali Baba. Kesinlikle Konyadaki lezzeti burada buldum diyebilirim. Çayları bile nefisti, umarım bozmazlar bu lezzeti.

Kadıköye giderseniz mutlaka ziyaret ediniz bu lezzetleri kaçırmayınız derim :)

 

Nasıl bulurum diyorsanız aşağıdaki harita yardımcı olacaktır. Mekân ortadaki “+” işaretli yerde: