KADIKÖY SHAFT

closeBu yazıyı 13 yıl 9 ay 10 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Kadıköy Shaft

Kadıköy Shaft

Cuma akşamı eve gidip sanal âlemde kürek yarışlarına katılmak masum bir akşam geçirmek gibi bir planım vardı ama kadim dostlardan İskender arayınca işler değişti. Kanlıca mantarı yapıyormuş. Daha önce yemediğim bir mantar :) gidelim görelim tadına bakalım. Üstelik bol miktarda şarap varmış. Mantar ve şarap için gittiysem ne olayım :P

Kuzugöbeği denilen bir mantar vardır tadı ona benziyor. Tavuklu çok güzel bir tencere yemeği olmuş gayet latif. Afiyet ile yedim. Şarap stokundan güzel bir Bulgar şarabı seçtim oturdum sofraya. İki evli çiftin yanında tek bekâr olarak kalmaktan Turgut kurtardı beni :) Turgut gelince bu sefer ikinci şarabı açtık. Gamayın Merlotu süperdi. Rakı mezelerine de sulandık elbette. İkinci şişemiz bitince Turgut şaftı kaydırmak için dışarıda bir kaç mekândan bahsetti ektik bizimkiler kaçtık evden :)

Kadıköy barlar sokağına yıllar evvel takılırdık. Kaç yıl önce olduğu önemli değil dimi :)
Şöyle bir turladık Hera, Trip, Shaft derken her durakta içilen alkolün etkisi ile şimdi adını hatırlamadığım bir yere daha gittik :) hastanenin karşısındaki büfede eskiden çorba olurdu ama hatırlamıyor bile adamlar. Kavurmalı kaşarlı tost yedik bir şeyler içtik kendimize geldik. Shaftın güzel olduğuna karar verip yollandık Shafta… Meli adında bir grup varmış, geç bir saatte çıktılar. Eğlenceli bir grup, Melinin sesi güzel… Mekân köhne Taksim mekanlarına benziyor. Değerlendirecek çok bir özelliği yok. Sadece bira içilir, arada bir çıkıp önündeki midye dolmacıdan ve büfeden tost ile kan şekeriniz yükseltilebilir :) Gece geç saatlere kadar açık olması bizi de oralarda tuttu. Kemancı misali asma katları var. Bir süre sonra Turgutu aşağıda bırakıp oraya kaçtım. Son parçalarda buluşup mekândan kaçtık. Geç bir saatte Kadıköy civarında canlı müzik ararsanız uğrayın. Pişman olmazsınız, çok bir şey beklemeyin ama :)

Shafttan sonra Dürümcü Emmim ziyaretimizi yaptık ve kelle paça yanında çiğ köfte yedik :) Yıllar olmuş böyle bir gece geçirmeyeli…

SHAFT JAZZ&BLUES CLUB: http://www.shaftclub.com