TİRİLYE… BU SEFER ŞARAP…

closeBu yazıyı 13 yıl 6 ay 5 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Dikkat. Mekan kapanmış!
Biberlere dikkat, nefisler nefis :)

Biberlere dikkat, nefisler nefis :)

Hafta içi içmeyelim, içersek abartmayalım derim sürekli ama ne mümkün. Dostlardan biri aradı, iş yerinde keyfi kaçmış. Maksat sohbet etmek, sakin bir yer bulmalı. İkimize de yakın bir mekân olmalı… Elbette Tirilye, çok yazmış olacağım bu mekân üstüne lakin bu seferde şaşırtmayı başardılar, yazmasam olmaz. İki kişi güzel bir akşam yemeği, mezesi, ara sıcağı, meyvesi derken iki şişede şarabı indirmişiz mideye :) Peki, hesap ne gelmiş? Kamera şakası gibi yahu, ben neden daha önce keşfetmedim burayı. Orta halli iki şişe şarap ancak alırsın gelen hesap ile. Velhasıl bir kez daha takdir ettim mekânı, patlıcan ezmesi biraz ekşimiş yemedik ama inanın hiç rahatsız etmedi bu durum beni. Bu tür sorunlara İstanbul’da ne mekânlarda yaşadım şaşar kalırsınız. Bozuk peynirli kahvaltı tabağı, sirke kıvamında yıllanmış şarap ve daha neler. Üstelik bu mekânlarda bir şişe şarap bizim akşamki hesabımız kadardır. Fakat Tirilye hoş görülecek bir yer. Sakın yanlış anlamayın, ucuz olduğu için hoş görülmesi gerekmiyor. İnsan gibi insanlar var Tirilye’de, sanki misafirsiniz, densizlik olur burada bir şey beğenmemek. Şef garsonlarının gülüşü, bakışı, sıcaklığı yeter.

Uzatmadan akşamımıza devam edelim, bol mezemiz geldi masaya elbette eksik edilmemiş kızarmış ekmeklerimiz. Şarap içelim dedik. Aman o da ne? Kutman yahu, nereden de bulmuşlar Kutman Şaraplarını. Şaşırmamın sebebi Kutmanın marketten çekilip özel satışa başlamış olması. Kutmanın pazarlamacılarına ulaşıp en az 12 şişe olmak kaydı ile alabiliyorsunuz bu nefis şarapları. Bende evimde Kutmanım var diye seviniyor misafirlere övünerek ikram ediyorum. Hemen başka bir detay vereyim, piyasada karşılaşmadığımız ama Metro markette 8–10 liraya aldığımız şarapların bizlere nasıl itelendiğini bilmeyeniniz yoktur. Neden bahsettiğimi anlamadıysanız muteber mekânlardan bir kaçında orta fiyatlı şarapları için ve şişesine dikkat edin. Dilerseniz bir kenara not alın ismini cismini. Sonrada Metronun şarap reyonunu ziyaret edin. Bu ziyarette kendinize geleceksiniz. Eğer bunu yaparsanız, not aldığınız şarabı raftan alıp fiyata baktığınızda şu satırlarım aklınıza gelsin: “Noldduuu, güzel şişeli, fiyakalı etiketli şaraba ödediğin fiyata buradan bir koli alınıyormuş dimi.” Şimdi neden anlattın bunu demeyin, Tirilyeyi benim gözümde değerli yapan bir durum var burada. Piyasada hiç bulamayacağınız, fiyatını bile öğrenemeyeceğiniz ve birçok şaraptan daha leziz bu şarabı çok makul bir fiyata sunuyorlar. Bir takım arsızlar gibi buradan bir çıkar elde etmiyorlar. Dediğim gibi inanmayan varsa gitsin denesin, 10–15 liralık Angora 50–60 liraya açılır genelde. Ama 8–10 liralık ne üzümünden mamul bilinmeyen lakin şişesi fiyakalı olanlar 60–70 arasındadır. Gelelim ikinci şişemizi, hemen aynısından bir tane daha istedik. Ilık geldi şarabımız. Ne ne var? Ilık gelemez mi? Canım kardeşim Kadıköy’de Tirilyedeyiz, sommeiler dolaşmıyor mekânın içinde :) Öle burun kıvırmaya kalkma, git bir akşam, bak nasıl müdavim olacaksın. Ne diyordum, ılık geldi efenim. Rica ettik biraz soğusa diye, hemen koydular bir buz kovasına, üstüne de örtmüşler güzelce getirdiler. Ah be Tirilye nerelerdeydin sen :) Uzattık mı efenim, kısa keselim zira öğle yemeğinde bira ile ufak bir giriş yaptık hafta sonuna. Akşam da içmeye devam edeceğiz. Elbette eşe dosta bahsettik meraklandılar. Tirilyedeyiz bu akşam bekleriz. Gelen olursa biralar benden :)