ETİKETLER

İLGİLİ YAZILAR

PAYLAŞ!

NEDİR BU MONOSEPAJ?

closeBu yazıyı 13 yıl 10 ay 15 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Merlot

Merlot

Sanki çok matah bir kelimeymiş gibi dilimize böyle geçmiştir. Umarım Kayra Akademi gibi şarap kültürünü ülkemizde yaymaya çalışan kurumlar boş durmazda dilimize katkıda da bulunurlar. Hoş sitelerinde bol bol bu terimi kullanmaları sebebi ile böyle bir hayra vesile olmayacaklarına inanıyorum :)

Her neyse, sözü fazla uzatmadan aktaralım “mono” anlaşıldığı üzere tek anlamına geliyor. Hani stereo, mono filan, bak nasıl hatırladın :) “sepaj” ise şarabın imal olunduğu üzüm anlamında. Yani neymiş efenim, tek üzümden mamul şarapmış. Şimdi biz buna “tek üzüm” desek fena mı olur. Yok, illaki “monoseepaj”

Ekleyiniz hafızanızda bir kenara, türlü ukalalığın önüne geçme konusunda yardımcı olur. Bir de bunun kupajı var. Tarife gerek yok, tek üzümün tersi. Çok üzümden yapılan şarap diyelim :)