NEDİR BU MONOSEPAJ?

Merlot
Merlot

Sanki çok matah bir kelimeymiş gibi dilimize böyle geçmiştir. Umarım Kayra Akademi gibi şarap kültürünü ülkemizde yaymaya çalışan kurumlar boş durmazda dilimize katkıda da bulunurlar. Hoş sitelerinde bol bol bu terimi kullanmaları sebebi ile böyle bir hayra vesile olmayacaklarına inanıyorum :)

Her neyse, sözü fazla uzatmadan aktaralım “mono” anlaşıldığı üzere tek anlamına geliyor. Hani stereo, mono filan, bak nasıl hatırladın :) “sepaj” ise şarabın imal olunduğu üzüm anlamında. Yani neymiş efenim, tek üzümden mamul şarapmış. Şimdi biz buna “tek üzüm” desek fena mı olur. Yok, illaki “monoseepaj”

Ekleyiniz hafızanızda bir kenara, türlü ukalalığın önüne geçme konusunda yardımcı olur. Bir de bunun kupajı var. Tarife gerek yok, tek üzümün tersi. Çok üzümden yapılan şarap diyelim :)

Yayım tarihi
AHKÂMLAR olarak sınıflandırılmış

2 yorum

  1. Hah yahu monospaj, kupaj, sek domi sek filan ha şöle. Bak bunnarı yaz canımı ye, klorla üreyen mantar küflerini yaz, her telden çalmak olmaz öyle, yok dolabım bozuldu yok tarihte ilk seçim mız mız mız. Projelerinden de bahsetme kimin umrunda, mekanları yaz yahu adreslerini ver telefonlarını ver. Şarap olayı güzel gider ver ordan damarı, kürek filan sil gitsin kim ne etsin küreki.

    1. Müptezel sırf senin gibi şarap meraklıları için yeni site yapacağım, proje, dolap, mızmız yazılarım filan olmayacak :) Sadece şarap :)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir