FİYAT KALİTE PERFORMANSI YÜKSEK ŞARAPLAR

Dolmen Torba Şarap
Dolmen Torba Şarap
Dolmen Torba Şarap

Yakın zamanda keşfettiğim, bir iki yazımı paylaştığım siteyi gezmekteyim bir yandan da :) Bahsettiğim site İyi Yemek, Türkiyenin Gastronomi Portalı gibi iddialı bir motto ile çıkmışlar yola. Güzelde yapmışlar, yazarlarının tamamı çok sevdiğim isimler :) Ziyaretçi olarak dahi olsa aynı sitede bu insanlarla yazmak oldukça keyifli. Benim gibi yemek yutar, şarap ziyan eder birisi için daha anlamlı :) Sanırım sağlık sorunlarımın artması ile daha dengeli yemeye, yediğimden içtiğimden daha çok keyif almaya başlayacağım zira kolesterol değerlerim yine beklenenin üzerinde çıktı :) üzerinde mi dedim pardon :) çok üstünde çıktı… Balık yerim bende ne olacak yani :)

Ne çene var bende de, yazarken parmaklarıma vuruyor :) sürekli gülme halim bile yansıyor. Konuyu daha karmaşık bir hale getirmeden neden bu siteden bahsettiğime geleyim. Sitenin editörü Zeyno Gürses “Türkiye Şarap Konusunda Nerede?” başlık bir yazı yazmış. Bana sorarsanız nerede olduğu açık :) geçelim benim fikirlerimi ve bu yazıdan bir bölümü şuraya taşıyalım:

“Kayra şarapları genel müdürü Bülent Özrıfat ise “ülkemizin sadece %7’si şarap tüketiyor ve bizlerin temel hedefi bu rakamı kaliteye özen göstererek arttırmaktır” diye ekledi. Bense o anda gençleri düşünüyordum. Büyük çoğunluğu henüz şarabı sofistike bir içki olarak gören, hayatının keyifli ve “cool” bir parçası olarak algılamayan gençleri…Sarhoş olmak için içki içen, tatlara vakıf olmayı kendisine çok gören gençleri…Sonra çalışanları düşündüm. Acaba kaçı işten geldiğinde, ister yanlız olsun ister eşi ile, bir şarap açıp günün yorgunluğunu yudumların gücüyle kırıyor? Acaba kimler buzdolabı tam takırken bir kadeh şarap ile sadece bir-iki dilim ekmeğin ve tereyağın keyfine varıyor?”

Buyurun bakalım, ne oldu şimdi. Bizim evde iki genç var, hafta sonları da eşimiz dostumuz eksik olmaz… Kalabalık akşamlarda imdadımıza Dora Şarapçılık yetişiyor. Üç litrelik şarapları ile akşam sohbetlerimize neşe katıyor. Masamızdaki peynirlere, üzümlere ve ekmeklere ayrı bir lezzet veriyor. Günlerdir neden söylenip duruyorum :) Buzdolabı tamtakır ve işten gelen adamın evinde nasıl bir şarap olacak ki iki dilim ekmeğe sürdüğü tereyağına lezzet katacak. Ben istemez miyim elimin altında masum bir kav olsun. Corvuslar, Çamlıbağlar, Kayranın Terra serileri… Bak sayarken ağzım sulandı :) Her akşam bir iki kadeh içsem yemeğimin yanında. Öğlen yemeğe indiğimde bir kadeh şaraba 15–20 lira vermesem. Gönül neler ister :) Şimdi dönelim bu yazının başlığına :) Efendim, şimdi sizde benim gibi evde her daim güzel şarap bulundurmak istiyorsanız bazı önerilerim olacak. Ekleme yapmak isteyen lütfen belirtsin hepimiz faydalanalım. Dilerseniz indirime giren şarapları ve indirimde oldukları yerleri paylaşalım :) bakınız sürekli takipteyim hemen bilgi veririm. Küçük bir haber grubu kurayım ben, fena fikir değil bu :)

Angora
9 liradan fazla vermeyin derim. Sürekli indirime giren bir şarap, uygun fiyatla bulursanız alabildiğiniz kadar alın bir kenarda usluca dururlar :) Alabildiğiniz kadar derken abartmayalım daha başka şaraplarımız da var.

İdol – Cabernet Sauvignon Merlot Carigna
Standart olarak adlandırdıkları bu seri ile harikalar yaratmışlar. Birçok markette sürekli indirimde olduğunu görüyorum. Migrosta iki tane alırsanız tanesi 9 liraya geliyordu. Aldım tabi ne sandınız :)

Sun Valley – Merlot – Bulgaria
Nefis bir Bulgar şarabı, Metroda sürekli bulunuyor ve 9 liranın üstüne çıktığını görmedim. Aynı markanın Caberneti de tavsiye olunur.

Dolmen Gürgendere
Şuradaki yazımda detaylıca anlattım. Hatta şu yazıyı yazarken yeni şaraplarımı bekliyorum :) Kısa bir süre sonra gelmiş olacaklar, yoldaymışlar :) Kalabalık gruplar ile şarap keyfi yapmak isteniyorsa tavsiye ederim. 3 litresini 40 lira. Yani şişesi 10 lira oluyor :)

İdol Ege Bağları
Premium olarak adlandırdıkları bu seride pek çok seçenek mevcut ve hepsi nefis :) An itibari ile Metro marketlerde indirimdeler. 13,9 liraya alabiliyoruz. Koşun koşun :)

Serame
Metroda bulunuyor, istisnasız hepsini denedim ve gerçekten nefisler. Sürekli 14 lira civarında. Dönem dönem ayın şarabı yapıp taçlandırıyorlar. 9 liraya kadar düşüyor. Benden önce 9 lira olduğunu görüp, bana haber vermeyen şarap mantarı olsun :)

Hepsi bu kadar mıydı? Demeyin şimdi :) elimden geldiğince kendi zevkime göre güzel bulduğum şarapları yazacağım. Nispeten ucuz ve beğendiğim şarapları yazmaya çalıştım. Bütçemiz 20-30 lira arasında olduğunda işin rengi değişiyor elbette :) Nefis şaraplar var bu rakamlara ve mümkünse bunlardan tercih etmek gerek. Özellikle dışarıda şarap içerken dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm bir iki nokta var. Hemen bunları da sayayım:

Şahsi fikrimi sorarsanız, çok özel bir gün değilse elbette :) dışarıda yemek yerken şaraba 50 liradan fazla ödememek. Henüz memlekette şarap kültürü oluşmadığı için şarap içenlere “ördek” muamelesi yapılıyor. En lüks addettiğimiz yerler dahi ucuz Şili şaraplarını üç katına menüsüne ekliyor. Bazıları daha da arsız beş altı liralık şarapları 25–30 lira gibi rakamlar ile ikram ediyor. Uzatmadan, dışarıda yenilen yemeklerde şarap bütçemiz en fazla 50 lira olsun.

50 ve üzeri vermeyi düşünüyorsanız durun! Tekrar düşünün. Bakınız bu paralara ne şaraplar alır ve evinizde keyifle yudumlarsınız. Acemice de olsa başka bir yazımda deneyip beğendim bu şarapları da yazacağım. Birçok konuda olduğum gibi şarap konusunda da henüz çok bir şey bilmiyorum :) ama bu ahkâm kesmeme engel değil bence :) Devam edelim…

Şarap servis edilen bir yerde muhakkak şaraplardan sorumlu birileri veya anlayan bir garson vardır. Çekinmeden sormakta fayda var. Önce şaraba ne kadar vereceğinizi belirleyin. Diyelim ki 40–50 lira. Bu aralıkta tavsiye edeceği en iyi iki şarap hangileriymiş ve neden tavsiye edermiş sorun. Yediğiniz yemeği öğrenip buna göre tavsiyede bulunuyorsa, tavsiye nedenleri size mantıklı görünüyorsa ne ala :) Yok, ne yediğinize aldırıp ne de daha pahalı bir şarabı tavsiye ediyorsa aldırmayın. Mutlaka daha önce içtiğiniz güzel bir yurdum şarabı yer alıyordur listede. Bu yemekte de alışılmış bir lezzet deneyin. Üstelik kadeh veriyorlarsa bir kadeh neyimize yetmiyor :) Bak sonra pişman olursun, bir kaç güne kadar Kayranın Terra serisini ballandıra ballandıra anlatırım, Rober Mondavi’den girer Chateauneuf du Pape’den çıkarım. Ne yaptım ben, nasıl bu dandik Şili şarabına 80 lira veririm diye oturur ağlarsın :) Bir kadeh ikram et desen vermem :P hehehe

İşte beklenen an, Dora Şaraplarından Alaattin Bey geldi bile :) litrelik şaraplarım beni bekler. Kısa bir yazı ile tekrar bahsederim bu Dora Şaraplarından.

Yayım tarihi
AHKÂMLAR olarak sınıflandırılmış

3 yorum

  1. Dolmen haricinde tüm yazdıklarınıza canı gönülden katılıyorum. Dolmen konusunda hem fikir olamamızın tek sebebi hiç tecrübe etmediğimdendir. Şarap konusunda diğer yazılarınızda okuduklarımı da düşünerek haklı olduğunuzu söylemek gerek. Restoranların hepsi şarap içene ayrıca bir kazık atıyor. Rakı içmek daha makbul sanki. Şarap üreticileri de dirayetli olsalar adam gibi kendilerini savunsalar vergiler düşer. Pırlantanın ki nasıl düştüyse şarabınkide düşer. Siz hak vermişsiniz türk şarabını desteklemişsiniz ama ben hak vermiyorum. Gitsinler hakkımızı savunsunlar ucuza güzel şarap içelim.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir