CAVES ALIANCA FORAL RESERVA RED 2005

closeBu yazıyı 12 yıl 8 ay 21 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
CAVES ALIANCA FORAL RESERVA RED 2005

CAVES ALIANCA FORAL RESERVA RED 2005

Bakma öyle tuhaf tuhaf, her ne kadar yerli malı yurdun malı diyenlerden olsam da bizim şarap üreticilerinin rakiplerini test etmek gerek. İthal araçlar olmasa halen Doğan görünümlü Şahinlere biniyor olurduk. Yerli malı diye densiz üreticiyi baş tacı etmemeli. Adam gibi şarap yapsınlar uygun fiyatlara satsınlar, biz de alalım. Bakar mısın bana :) Yabancı şarap hakkında yazmaktan o kadar utanmışım ki kendi kendime sinirlenmişim. Bizimkilere taş fırlatıyorum. Efenim gelelim şarabımıza. 30 lira civarındaymış etiket fiyatı fakat indirim yapmışlar şu anda KDV dâhil 15 lira. Aldım denedim. Hemen söylemek gerek bu şaraba asla 30 lira vermem. 15 lira belki. Rengi biraz hoş ama kim takar rengini. Benim kıstaslarıma göre rengin bir önemi yok. Sabırla ve yavaşça tükettim. Belirgin bir iz bıraktı mı dersen tek söyleyebileceğim toprak kokusu olur. Sanki ölmeye yakın gibi. Tekrar alır içer miyim? Hayır, 15 lira verip denemeye değer mi? Yok daha neler :) Peki, şimdi bu Portekizli şarabın ne günahı vardı diyeceksin. Hem de bir takım kontrollerden geçmekte olduğuna dair etiket taşıyor. Sevmedim ben, zaten dört üzümü harmanlamışlar yaparken. Harman şaraplara karşı çok ön yargılıyım :) Tinta Roriz, Touriga Franca, Tinta Barruca, Touriga Cao üzümlerinden harman edilmiş. Toprak kokusu da beş yıl dayanamayacak olmasından kaynaklanıyor olabilir. Son günlerinde buluşmuş olabiliriz.

Bunun yerine git İdol Smyrna al, kırmızısı 10 lira pembesi 15 lira. Neden bir şişe aldım ben diye ah vah edersin benden söylemesi :)