SICAK ŞARAP – İDOL SMYRNA – GIZZIA SICAK ŞARAP BAHARATI

Gizzia Sıcak Şarap Baharatı
Gizzia Sıcak Şarap Baharatı

En kolay sıcak şarap böyle yapılıyormuş. Ben de yeni öğrendim :) Hazır baharatı varmış, biraz su ile kaynat, portakal suyu ekle, ver şarabı gitsin. Afiyetle iç. Ben yapmaya kalksam yok baharatı, yok tarçını, yok kuru meyvesi derken iş olur başıma. Bir arkadaş yapınca fazla da karışmadım, iki yudum aldım keyfini sürdüm. İstanbul’un karlar altında kaldığı şu günlerde ziyadesi ile lezzetli ve yapımı kolay oldu. Elbette şarap olarak İdol Smyrna seçtik. Sürekli yazıyorum bu şarabı zira 10 liralık fiyatı ile birçok şarabın tahtını salladı kendisi. Siz dilerseniz başka şaraplar da tercih edebilirsiniz elbette ama benim tavsiyem ucuz şarapları kullanmanız yönünde olur. Gelelim gizzia markasına. Efenim kendileri türlü ürünler üretiyorlar, et baharatı, tuz, şeker… Merak eden beni yormasın şu sayfadan incelesin…

Sıcak şarap baharatları marketlerde bulunduğu gibi sanal âlemde de satışta:

Klasik
Portakallı

11 yorum

 1. Ben yine de Mısır Çarşısı’ndan “50 gram şundan olsun, 150 gram bundan” diye diye, özenerek aldığım baharatla yapmayı tercih ederim :) Şarap da ciddi/özel iş, baharat da… (Tabii ki bu hazır harman paketler de özenilerek biraraya getirilmiş olabilir; ama yine de kişisel emek başka…)

  1. Aman efenim kimleri görüyorum :) Tez zamanda aynı sofrada buluşmak temennisinde bulunarak söze başlayayım efenim :)
   Öhömm, öhöm :) Okuyanda matah bir şey diyeceğim zanneder :)

   Yerden göğe kadar haklısınız, kuru meyveler olmadan, emek vermeden yapılan sıcak şarap elbette keyifli olmaz. Yakın bir dostum kırk yılda bir sıcak şarap yaptı ben de gittim içtim. Sevdiğimden değil, hatrı kırılmasın :P Bir şişe ancak içmişimdir zaten :)

   Yahu şöyle çubuk tarçın, bir kaç tane karanfil filan olmadan, elde kepçe kazanı karıştırmadan tadı çıkarmı hiç bunun :) Şöyle kalabalık bir arkadaş grubu ile odun ateşi üzerine yerleştirilmiş bir kazanın keyfi başka nerede olur. Hele yanında sucuk ekmek veya kokoreç varsa :) Midesizim midesizzzzz :)

   Paket özenlemi bir araya getirilmiş bilmiyorum ama yakın dostlarla keyifli gitti. Lakin hazır çorbadan da hazzetmem hazır baharatten etmediğim gibi. Haaa, şimdi hiç mi hazır çorba yapmadın diyen insana da yalan söylemem. Yaptım ama duramam ona da süt eklerim, biraz sebze eklerim :) illaki kurcalayacağım yani :)

   Efenim görüşme dileğimi tekrar gündeme getiriyor ve görüşmek üzere diyorum :) Sevgiler saygılar, Feridun Beye selamlar efenim :)

   1. :)))
    Feridun’un da çok selamı var. O da “ne zaman görüşüyoruz” diyor :) Hayırlısı bakalım. Bizim taşınma işimiz hallolsun; biz konuk edelim sizi :)

    -Kokoreçten yana değilim, ama sıcak şarap & mangalda sucuk ikilisi her zaman tavlar beni!-

    not: Hazır çorba konusunu hiç açma :))) Çorba delisi bir eşim ve tüm mutfak becerilerime(!) karşın çorbada yeteneksiz bir tarafım var! “Acil durumlar için bir-iki paket” duruyor kenarda. Doğal yollarla yaptığım kötü sonuçlanırsa diye!

 2. Migrosta şu an markasını hatırlayamadım ama hazır şişede var, sadece ısıtıyorsun :) Kimse baharatları senin almadığını çakmıyor :P

  1. Var var olmaz mı :) Sevilen Sıcak Şarap :)
   Sıcak şarap zaten keyifli bir içecek, ne şarabı kullandığının veya ne baharatı attığının bir önemi bulunmuyor :) İlk kadeh ile çakır keyif olan bünyeye baharatları ben almadım bu hazır şarap desen bile öpüjeeemmm diye boynuna sarılabiir :)

   1. Asortiiik :) Öpüjem!!!

    Erkan; bir kadeh sıcak şarapla çakırkeyif olmak mı? Siz ne katıyorsunuz sıcak şaraba öyle?? :D Ya da kadehinizin ebadını öğrenebilir miyiz? :)))

    1. Banucum, Fethiye’ye gelebilirsen öpersin şeker :)) ama sen gelip Kaş’tan dönüyorsun.. :)

     Şarap Oburu Bey :)) evet Sevilen’di,tebrikler..Ben mümkünse birinin yapmasını tercih ettiğimden baharat kısmına pek karışmıyorum da.. Birileri baharatları hazırlarken şömine karşısına geçip beklediğimi söyleyebilirim..

     1. Fethiyeye gitmeli efenim :) Areside sevmiş oluruz :) Yazın soğuk beyaz şarap içeriz artık :)

      1. Asortikk :((( Çok haklısın! Ama umarım -inşallah- bu yaz Fethiye’den de geçer yolumuz :)

       Erkan; mümkünse yazın da soğuk “pembe” şarap alayım!

    2. Kadeh demişim :) Yalan yahu, ne kadehi :) Kazandan maşrapa ile içiyoruz diye alenen yazmaya hicap etmişim efenim :)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir