EVDE ŞARAP (WINEPOD)

Evde Şarap Aygıtı :)

Evde şarap diyince elbette ilk akla gelmesi gereken site şu adreste: http://www.evdesarap.org
Gruplarına üyeyim, gruplarına diyorum zira uzaktan izlemekten başka bir etkinlikte bulunduğum yok. Sadece hayranlık duyuyorum. Nasıl bir sabırdır. Evde şarap yapmak, bağa gitmek, üzüm toplamak, sapından ayırmak… Hep konuşurum, şarap üzerine boş konuşan insana ukalalık etmek söz konusu olunca pek arsız olurum ama evinde şarap yapan biri varsa efendi efendi oturur hiç sesimi çıkartmam. Nasıl bir sabır, nasıl bir emek :) Ben şahsen daha üzümün suyunu sıktığımda yarısını içerim, tadına bakacağım derken kalanın yarısı gider. Şarap oldu mu yahu bu diye tadarken şarap olamadan şıra biter :) Üstelik benim gibi dağınık biri evde şarap yapmaya kalksa ev tarumar olur. İki şişe yaptım derken dünyanın masrafı çıkar. Şarap yapan arkadaşlardan duyuyorum. Efendim neymiş, bir kocaman yoğurt kabı alsam bir hava kilidi alsam, bir cam bilmem ne alsam, biraz üzümle kendi şarabımı yaparmışım. Sabır satılıyor mu sabır? İyisinden beş on kilo tart sen bana :) Her şeyin tadını kaçıran huyum sayesinde yoğurt kabı yerine kocaman bir kazan almaya kalkarım ben. Sonra bunun cam damacanası yok efenim fıçısı derken iki şişe obur uydurması şarap yapacağım diye bir yıllık şarap bütçemi heba ederim. Hem şimdi en âlâsından ukala olan şarap oburu adam forumlarda yığınla soru sorsa hali nice olur. Tamam, şarap yapımı konusunda cahillik diz boyu bende, sormak öğrenmek ayıp değil ama yakışır mı? Ben sonra nasıl işkembeden sallayacağım. Demezler mi aldığın üzümleri heba ettin. Bir şişe şarap bile yapamadın, bir de tutmuş şaraplara burun kıvırıyorsun. Derler yahu. Hem şarap yapmanın ne kadar zor olduğunu bir de işin mutfağından görürsem süslü püslü ve pek pahalı olan şaraplara nasıl laf edebilirim ben. En güzel sadece içip boş konuşmak :)

Fakat bir gün şarap yapmanın büyüsüne kapılıp bir çılgınlık edersem gider en fiyakalısından bir Wine Pod alırım. Merak ettin tabi şimdi sen :) Wine diyor adam Pod yaptım diyor. Buzdolabı gibi bir şey bu nimet :) Kablosuz ağdan bilgisayarına bile bağlanıyor. Evlere şenlik bir yazılımı var. Şeker ölçer, brix kontrol eder, ısıölçer, tehlikeli durumlarda seni uyarır ve şarap yapım sürecini tüm detayları ile kaydeder. Üstelik öyle evi çok dağıtmamış olursun. Tamam, biraz tuzlu ama on sene sonra kocaman bir şaraphanem yoksa mecburen bunlardan bir tane alacağım artık. Bu cihaza rağmen beceremezsem gider kasa kasa şarap alır etiketlerini değiştiririm. Sırıt sen sırıt, bak geçen ay balığa çıktım dört kilo lüfer çektim. Afiyetle yedik. Ne münasebet efendim, mahalledeki balıkçıdan filan almadım. Sadece uğradım temizlediler :)

Evinde şarap yapan meraklıların ilgisini çekecektir. Aşağıda bol fotoğrafını ve videolarını görebiliyoruz. Pek akıllıca bir işe girişmişler. Farklı fiyatlar ve paketler var. Hatta bir tanesinde 30 litrelik bir meşe fıçı dahi bulunuyor. Tam bir büyük insan oyuncağı :) Detaylı bilgi şu sitede: http://www.mywinepod.com

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir