ŞARAP KÜLTÜRÜNE GİRİŞ! ŞARAP UZMANLARI

closeBu yazıyı 12 yıl 2 ay 4 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Old Fart

Old Fart

Şarap uzmanlar içindir. Şarap kültürü ve uzmanlığı o kadar derin bir konudur ki henüz kuyunun sonunu gören olmamıştır. Şarap tarihi, üzümler, üreticiler, hasat yılları, üretim teknikleri, gelenekler, yeni icat çıkartanlar, biyokimya, botanik, jeoloji, kimya, klimatoloji, kültür, politika, hukuk, iş dünyası ve daha neler! Bunları öğrenmek öyle bir gecede iki tadımda olmaz. Yıllarca mezun olunmayacak bir mektebe yazıldıysan hamama girenin teri seninki yanında bir damla olarak anılabilir. Peki, kimdir bu uzmanlar? Şayet birisi karşına geçip şarap uzmanı olduğunu iddia ediyorsa ya kabul edersin ya da şarabın sirke gibi bir içki olduğunu beyan edersin. Hatta neden bu ekşi ve bozuk üzüm suyunun tüketildiğini anlamadığını söylersin. Böylece karşındaki ukalalık edemeden beyninin büyük bir kısmını işgal eden bilgiler ile baş başa kalır. Zira şarap uzmanı iddiasında olan kişinin foyasını meydana çıkartmanın tek yolu senin de uzman olmandır. Bizim Kırkpınar güreşçilerinin el ense çekmesi misali atışmaya başlarsınız. Çiçek Abbas’ı hatırlıyorsan İlyas Salman ile Şener Şen’in atışmalarını da hatırlarsın. Bir dakika! Hatırlamıyor musun? Senin yaşın kaç ki böyle sitelerde vakit öldürüyorsun. Git daha hayırlı bir iş yap :) Yaşıtım insanların büyük bir kısmı bahsettiğim sahneyi hatırlayacaktır. Sanat eseri olan ve diğer sanat eserlerinin aksine yeter miktarda alındığında her bünyede benzer etkiler yaratan nadide bir nimettir şarap. Sohbetleri de elbet elde tespih kafada kasketler ile dolmuşçu kahvesinde yapılmaz. Umarım yapıldığı günleri de görürüz. Daha kibar, daha bir nevi şahsına münhasır mekânlarda karşınıza çıkıverir şarap uzmanıyım iddiasındaki kişiler. Tavsiyem şu yöndedir: Uzmana bulaşacağına birayla dolaş! Hemen belirtmem gerek. Gerçekten uzman, uzman olduğunu iddia etmeyecektir. Bu tür mütevazı insanlardan çok şey öğrenebilirsiniz. Diğerleri için benim yaptıklarımı yapmanızı öneririm. Ukalalık edin ve ahkâm kesin. Sallayın gitsin. Çok sıkışırsanız kadehi şöyle bir evirip çevirin ve bu şarapta Japon sedir ağacının ilkbahar aylarında verdiği koku yoğun olarak hissediliyor diyerek elinizden geldiğince ciddi bir hava takının. Sarhoş numarası yapıp terbiyesizlik etmek de karşınızdakilerin sizden uzaklaşmasını sağlayacaktır. Vay terbiyesiz! Sanat eseri içip sarhoş mu oldun yoksa sen!

Vay terbiyesiz! Sanat eseri içip sarhoş mu oldun yoksa sen!

Ne demiştik? Şarap uzmanlar içindir. Hadi len! Bak alenen yazdım işte. Aman böyle bir kanıya kapılmayın yoksa Türk Şarapçılığı iflas bayrağını çeker. Şarap üreticileri sadece uzmanlar için üretim yapsaydı eldeki mantarları ve şişeleri ne yapacaklarını kara kara düşünürlerdi. Efenim? Tabi, tabi ben öneride bulunurdum canım. Sen de pek fesatsın yahu!
Toparlayalım ve kısa keselim. Hızlı içtim, henüz yemek yapmadım ve şişe yarılandı. Vasilaki, vasilaki. Evet, Çamlıbağ. Ne içmekte olduğumu merak ettiysen diye yazdım. Toparlıyoruz:
Şarap, mayalanmış üzüm suyunu seven her bünye içindir efenim. Öyle uzmanlıkmış, tarihmiş, kültürmüş gerektirmez. Benim rahmetli köpeğim bir şarap içerdi görsen şaşar kalırdın. Rakı ve bira da ikram ettim ama hiç oralı olmadı. Şarap dahi seçerdi. Mesela beyaz şaraptan hazzetmez illaki kırmızıyı beklerdi. Tekrar edelim, şarap her fani bünye içindir. Fiyatı, yılı, üzümü, bağı fark etmez. Yeter ki sen şarap tadından keyif al. Hayattan keyif almayı bilen bünye için iyi şarap kötü şarap olmaz. En kötü şarap bile içmesini bilene şerbet gibi gelir. Yeterli densizliği yaptık. Hemen toparlayalım. Bazı şaraplar gerçekten sanat eseridir. Şapka çıkartılır, damak şaplatılır. Şarap tanrısı gerçek şarap uzmanlarını başımızdan eksik etmesin. Birilerinin gerçekten uzman olması gerekiyor ki onca emek ile ortaya çıkan nice ürün kalitesini arttırarak varlığını sürdürsün. Afiyetle efenim :)