DOLUCA DLC GRENACHE 2009 KIRMIZI SEK ŞARAP

Doluca DLC Grenache 2009 Kırmızı Sek Şarap
Doluca DLC Grenache 2009 Kırmızı Sek Şarap
Doluca DLC Grenache 2009 Kırmızı Sek Şarap
Doluca DLC Grenache 2009 Kırmızı Sek Şarap

Dur dur dur :) Şarap seviyor musun? Hani bu puanlar, yarışmalar, üstatlar filan ilgini çekiyor mu? Yüksek puan almış şarapların tadını mı merak ediyorsun? Peki, tamam. Sen kaşındın :) Git bundan al işte. Şimdi bu güzelin 2008 hasadı pek başarılı olarak ciddi puanlar elde etti. Hatta bazı markaları ağzıma sakız etti, çiğneyip çiğneyip sağa sola tükürüyorum :) Ecnebi şarap üstatları bizim ülkemizde yaptıkları tadımda yine bir ecnebi üzümü olan ve ülkemizin ilk Grenache denemesini yine bizim memleketin en pahalı şarapları ile aynı puanı verdiler. Aman ne ayıp! Aralarında dört beş kat kadar bir fiyat farkı var. Şimdi sen bunun 2008 hasadına rastlarsan bolca alabilirsin. Haber ver ben de alırım. 2009 bulurda alırsan beklentiyi çok yükseltme lakin almanda fayda var. Bizim arsız üreticiler on yıl önce aldığı bir ödülü halen şişe üzerinde janjanlı etiketler ile gözümüze sokuyor. Üstelik sen de bu yalanlara kanıyorsun. Vakti zamanında benim kandığım gibi. Her sene birileri aldanmasa nasıl dönecek bu tezgâh. Masal anlatma şimdi bana. Daha dün market raflarında avare avare şarap şişelerini mıncıklıyordun. Sepete eklediklerinde yabancı ülke bayrakları, ödül çığırtkanı parlak etiketler vardı. Sen de ördek gibi aldın bu şaraplardan. Şimdi bunu niye anlattık? 2006 mahsulü ödül alan bir şarap 2011 da sirke olabilir. 2005 de Tanzanyanistan Verpuanı yarışmasında şarapların şarabı seçilmiş, yüz üzerinden bin beş yüz puan almış da olabilir. Sen raftan şarabı alırken ödül aldığını duyuran fiyakalı etiketlere kanabilir ve akabinde evinde hüsrana uğrayabilirsin. 2005 yılında rabbim rahmetini esirgemiş, şarap tanrısı ile sulh edip güneşi bağlar üzerinde gezdirmiş olabilir lakin senin sarıldığın şişe o yıllardan habersizdir. Güneş şöyle dursun, bol yağmur almış bağın üzümleri… Her neyse efendim. Daha neler olabilir neler. Keyfin yoktur şarabı beğenmezsin. Dolayısı ile neymiş? Şaraba çok para vermek akıl karı değilmiş!
Kısa kestim ve geldim şaraba :) Hemen belirtmem gerek meşe fıçı kullanmadan bizleri Granache ile tanıştırdığı için Doluca ve çalışanlarına teşekkür etmeliyiz. Nedir kardeşim bu meşe sevdası? Meşe fıçı satmak için hipnoz mu ediyorlar sizi? DLC Grenache aslanlar gibi tanklarda üretilmiş. Üzüm neyse şişenin içinde, üstelik tek üzüm! Grenache ile tanışmak, kaynaşmak için birebir. Kırmızı etlere itina ile eşlik eder. Makarnalar ve zarif hamur işi yemekleri ile hoplar zıplar. Şu anda kuru etlerden yaptığım bir sandviçe de mızmızlanmadan eşlik ediyor. Kırmızı bir şaraba göre biraz fazla soğutmuşum ama üşümek iyi bile gelmiş merete. Afiyet olsun bana :)

2 yorum

    1. Keşke efenim keşke. Bol bol tüketmiş keyfimize keyif katmıştık. Bu Grenachede olduğu gibi bizim üzümleri de meşe göstermeden işleseler, tadına varsak üzümlerimizin :)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir