DÜLGER TAVA

Dülger
Dülger
Dülger
Dülger

Dülgeri aldığınızda temizletmek daha doğru olur zira bu tür balıkları evde temizlemek biraz zordur. Şayet balıkçın iş bilen bir esnafsa tulum çıkartmasını rica ediver. Zahmetlidir lakin uğraşabilir. Ben şahsen sadece temizletir alırım. Bu tür balıkları alırken nelere dikkat etmen gerektiğini dün yazmıştım. Bir göz atman faideli olur.

Tarik-i tabhı: Fileto çıkartılmış löp etimiz bir güzel unlanır ve ayçiçek yağında güzelce pişirilir.

Evet, aslında bu kadar. Ama adet yerini bulsun diye detaya inelim. Tulum çıkartma konusunda tecrüben yoksa kabaca izah edeyim. Her tür balığa uygulayabilirsin. Tutup hamside filan deneme gülerler adama :) Hatta dur sen dur. Benim izahımı anlamak ile uğraşacağına şu videoyu izleyiver. Gördüğün gibi taktik tüm balıklara benzer yöntem ile uygulanabilir. Dülger ile uğraşıyorsan ve elinin altında güzel bir bıçağın yoksa makas kullanmaktan dahi çekinme. Alt ve üst kısımlara makas ile de dalabilirsin. Eti zaten kuş kadar, etten fazla uçurmadan toparlayıver etraftakileri. Tulum çıkardıktan sonrada fileto çıkartıyoruz. Zaten iki tane el kadar parça kalacak geriye. Balıktan artanları çöpe filan atmayasın. Çorbası güzel olur. Hoş bir İskorpit veya Kırlangıç çorbası ile boy ölçüşemez ama lezizdir.

Balıktan artanları çöpe filan atmayasın. Çorbası güzel olur. Hoş bir İskorpit veya Kırlangıç çorbası ile boy ölçüşemez ama lezizdir.

Ne diyordum? El kadar iki parça kalmıştı geriye. Tam bu aşamada neden Dülger küçükse almaman gerektiğini anlamışsındır zira gerçekten az et çıkar. Ayçiçek yağı tercih ediyoruz. Bu lezzeti zeytinyağı ile gölgelememek gerek. Unlama aşamasında dikkat et. Beyaz un kullanacağız fakat mümkünse iki sefer unla. Çift unlama tavada yapılacak her balık için geçerli güzel bir yöntemdir. Hatta benim el altında bir su spreyim vardır. Hani şu cam sil denen icatları filan koydukları pıs pıs ses çıkartan şişeler var ya, hah işte onlardan. İçi su dolu. Balıkları unlar sonra şöyle uzaktan pıst pıst hafif ıslatırım ki ikinci unlamada daha çok tutsun. Dülger için de geçerlidir efenim. Yağda çok tutmayasın. Balığı kurutmayasın. Sosa filan gerek yok afiyetle tenavül buyurasın.

4 yorum

    1. Teşekkürler, tez zamanda birlikte olması dileği ile :) Sofrada rakı da vardı beyaz da. Rakımız Kara Efe tabir ettiğimiz üç distile, şarabımız ise Veni Vidi Vici olarak hazır bulundu :)

  1. Kıyakmış. Ben de Tekirdağ Altın seri aldım henüz deneme fırsatım olmadı. meşe ile rakının buluşmasını merak ediyorum açıkcası kara efe konusunda düşünceleriniz?

    1. Altın seriyi ben de merak ediyorum. Benden önce tadacağın kesin :) Yorumlarını merak ile bekliyor olacağım. Kara Efe uzun zamandır içtiğim en lezzetli rakı diyebilirim. Ne şu yeni yetme şerbetler kadar limonata kıvamında ne de eski Yeni Rakı günlerini aratıyor lakin ikisinin arasında tam demlenmelik bir afet çıkartmışlar. Şarap konusunda sürekli yenilik peşinde koşarken iş rakı olunca Kara Efe soframızın tek konuğu oluyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir