ÇAMLIBAĞ KUNTRA 2009

closeBu yazıyı 11 yıl 4 ay 6 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Çamlıbağ Kuntra 2009

Çamlıbağ Kuntra 2009

Kuntra yani Karasakızı tek üzüm olarak işleyen ve hakkını veren nadir üreticilerdendir Çamlıbağ. Her ne kadar harman şaraplara karşı olsam da Karasakız ile harmanlanan nimetlerin başarılı olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Elbette benim için evla olanı tek üzüm olması ve makul fiyatlar ile sunulması. Çamlıbağ Kuntra içmeden önce eser miktarda havalandırılması gereken bir güzel. Açıver mantarı, koy bir kenara bir süre dursun. Sen bu arada bir şişe Vasilaki açar içersin. Bir yandan mezelerini, yemeğini yaparsın. Sonra elbet sıra gelir Kuntraya :) Şimdi ilgiyi başka şaraba çekmek gibi olacak lakin bu Kuntranın bir tatlı şarabı var. Aman, aman, aman… Bitmesin diye yudum yudum içilecek, utanmadan eşten dosttan saklanacak kadar nefis. Aklında olsun. Çamlıbağ Kuntra Mistel bulursan bolca al. Hatta bana da haber ver. Uçar gelirim :)

Hadi toparlayalım. Çamlıbağ Kuntra mutlaka havalandırılmalı. Neye eşlik eder diye çok kafa yorulmadan tüketilmeli. Rezervi temin edilirse daha bir itina gösterilmeli. Aynı şekilde o da havalandırılmalı. Sakin sakin içilmeli. Adanın sunduğu nimetlere şükredilmeli. Afiyet ola :)