ÇAMLIBAĞ VASİLAKİ 2009

Çamlıbağ Vasilaki 2009
Çamlıbağ Vasilaki 2009
Çamlıbağ Vasilaki 2009
Çamlıbağ Vasilaki 2009

Çok içen bir şarap sever olarak acizane ilk yirmi listem bulunuyor. İlk on diyeceğimi sanıyorsan yanılıyorsun :) Çamlıbağ Vasilaki yılladır bu listedeki yerini korumakta. Dolayısı ile her şarap severe şiddetle tavsiye ederim. Öyle kolay kolay sizi şaşırtmaz, hayal kırıklığına uğratmaz. Yıllardır değişmeyen fiyatı ile gönlümdeki yeri bir başkadır. Üreticisine olan sevgim sonsuzdur. Üretici için ayrıca yazacağım. Şimdi geçelim şarabımıza.

Evvela Vasilaki’nin yani Altınbaş’ın hak ettiği değeri görmediğini belirtmem gerek. Açıkçası bu üzümden yapılacak şaraplar kitle şaraplarındaki büyük bir boşluğu doldurabilir. Öyle ödül almanıza filan gerek yok. Aman efendim meşe görsün, bilmem ne şişeye dolsun gibi çabalar yersiz. Yap adam gibi yarı tatlı şarabını, doldur litrelik şişelere uygun bir rakam belirle. Biz de doya doya içelim. Şaraba yeni alışan damaklar için yarı tatlı bir Altınbaş bulunmaz nimettir. Alkol oranı çok yüksek olmayacağı için makul fiyatlar ile raflarda yer alması durumunda hafif bira sevenler tarafından baş tacı edilebilir. Çamlıbağ Vasilaki sek beyaz şarap olsa da yarı tatlı kadar güzel bir içimi vardır. Adadan alırsan 12 lira, meraklı bir tekelde karşılaşırsan 15 liraya alabilirsin. Yıllardır da fiyatını istikrarla korumakta, lezzetinden ödün vermemektedir. Meyvemsi yapısı, hafif gövdesi ile her ortama uyum sağlar. Öğlen vakti biraz çerez ile harikalar yaratır. Akşamüstü yemek öncesinde alınması şifa sayılır. Üreticilerimize örnek olması gereken bir kulvardadır ve yanında yamacında bir örneğine daha rastlayamazsın.

Özetlemek gerekirse adaya yolu düşenin koli ile alması farz olan. Almayanın pişman olacağı nefis bir nimettir.

Bilmem anlatabildim mi :) Hadi canım. Afiyetle :)

4 yorum

 1. eline sağlık yine net ve temiz bir yazı olmuş. Beyaz ile aram çok iyi olmasa da Çamlıbağın o güzel vasilakisini yıllar önce (o zaman fiyatı adada 10TL idi :) ) tadıp bir şişe alıp istanbula getirmiştim. güzel bir balık ile yarılayıp kalanını tatlı ile eşleştirmiştik. bu fiyata bulununca koli ile alınması şart olan güzide şarabımız. serinin diğerlerini de hasretle bekliyoruz.

  1. Aslında uzunca bir süre ben de beyazlara ısınamamıştım lakin zaman içinde beyaz hayranı oldum çıktım. Eskiden kırmızılar çok tüketilirdi şimdi beyazlar ağır basıyor :)

   Çamlıbağ fiyat konusunda oldukça istikrarlı ilerliyor. Umarım tez zamanda serinin hepsinden tatma şansın olur :)

 2. Siteniz okumasından çok çoğu zaman aynı şaraplar hakkında aynı düşünceleri paylaştığımı hissetmem açısındanda keyifli.Açık söylemem gerekirse bozcaadanın sadece vasilakisi değil fiyat-lezzet açısından neredeyse tüm şarapları insanı “şarap oburu” yapabilir. :) Çanakkaleliyim ve asla şarapta kalite sıkıntısı çekmiyoruz diyebilirim ada şarapları sayesinde…Ayrıca daha önce tattınız mı bilmiyorum fakat Talay’ın Vasilakiside güzeldir, daha yumuşak içimlidir ve çok aromatik bir şaraptır yine Talay tenedos ve Çamblıbağ Karalahana fiyat-kalite açısından favorilerimdendir,ikiside yoğun aromalara sahip..Epostam size ulaşacakmı bimiyorum fakat yolunuz çanakkale veya ada tarafına düşerse tanışmak kısmet olur belki.Kendinize iyi bakın.

  1. Efenim evvela teşekkür eder bol şaraplı günler dilerim : ) Çanakkale’ye elbette yolum düşer, düşmeden önce de haber veririm. Tavsiye ettiğiniz ne varsa itina ile içeriz : )

   Sevgiler

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir