ÇAMLIBAĞ VASİLAKİ 2009

closeBu yazıyı 11 yıl 4 ay 15 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Çamlıbağ Vasilaki 2009

Çamlıbağ Vasilaki 2009

Çok içen bir şarap sever olarak acizane ilk yirmi listem bulunuyor. İlk on diyeceğimi sanıyorsan yanılıyorsun :) Çamlıbağ Vasilaki yılladır bu listedeki yerini korumakta. Dolayısı ile her şarap severe şiddetle tavsiye ederim. Öyle kolay kolay sizi şaşırtmaz, hayal kırıklığına uğratmaz. Yıllardır değişmeyen fiyatı ile gönlümdeki yeri bir başkadır. Üreticisine olan sevgim sonsuzdur. Üretici için ayrıca yazacağım. Şimdi geçelim şarabımıza.

Evvela Vasilaki’nin yani Altınbaş’ın hak ettiği değeri görmediğini belirtmem gerek. Açıkçası bu üzümden yapılacak şaraplar kitle şaraplarındaki büyük bir boşluğu doldurabilir. Öyle ödül almanıza filan gerek yok. Aman efendim meşe görsün, bilmem ne şişeye dolsun gibi çabalar yersiz. Yap adam gibi yarı tatlı şarabını, doldur litrelik şişelere uygun bir rakam belirle. Biz de doya doya içelim. Şaraba yeni alışan damaklar için yarı tatlı bir Altınbaş bulunmaz nimettir. Alkol oranı çok yüksek olmayacağı için makul fiyatlar ile raflarda yer alması durumunda hafif bira sevenler tarafından baş tacı edilebilir. Çamlıbağ Vasilaki sek beyaz şarap olsa da yarı tatlı kadar güzel bir içimi vardır. Adadan alırsan 12 lira, meraklı bir tekelde karşılaşırsan 15 liraya alabilirsin. Yıllardır da fiyatını istikrarla korumakta, lezzetinden ödün vermemektedir. Meyvemsi yapısı, hafif gövdesi ile her ortama uyum sağlar. Öğlen vakti biraz çerez ile harikalar yaratır. Akşamüstü yemek öncesinde alınması şifa sayılır. Üreticilerimize örnek olması gereken bir kulvardadır ve yanında yamacında bir örneğine daha rastlayamazsın.

Özetlemek gerekirse adaya yolu düşenin koli ile alması farz olan. Almayanın pişman olacağı nefis bir nimettir.

Bilmem anlatabildim mi :) Hadi canım. Afiyetle :)