HUMUSLU LEZZETLER

closeBu yazıyı 13 yıl 6 ay 5 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Yakından bakalım :)

Yakından bakalım :)

Şarap mezeleri hep abartılır bizim memlekette. Alakası yoktur efenim, itibar etmeyiniz. İllaki ithal peynirler ile tuhaf soslar eşliğinde bir şeyler hazırlamamız gerekmez. Hemen basit bir meze tarifi verelim. Humus yapmanın en kolay yolu nohut unu temin etmektir. Bu pratik güzelliği Metro Marketlerde bulabilir veya konu komşu bir araya gelip bir koli olarak üreticisinden sipariş edebilirsiniz. Metroda bulamadığımda koli ile alır eşe dosta dağıtırdım. Üreticisi Esmergil adında Hatay’da bulunan bir firma. Şimdi ben bu güzelliğe göre hazırlanması pek basit olan yöntemi tarif edeyim. Nohut unu bulamazsam ne yaparım diyenlere defaten başka bir humus yapım yöntemi önereyim. Efenim öncelikle ölçüm araçlarını bir kenara bırakın. Yemek işi ölçü ile yapılınca kafa karışır. Yemek mi yapıyorsunuz kimyasal reaksiyonumu tamamlıyorsunuz anlamazsınız. Derince bir kap bulun ve içine bir avuç civarında humus unu atın. Üzerine eser miktarda tahin ekleyin ve başlayın karıştırmaya, çamurumsu bir görüntü alıp tahine bulaşmayan un kalmayana kadar tahin ekleyin. Kıvamlı olması gerekmiyor, bulamaç gibi olması yeterli zira az sonra içine sıcak su ekleyeceğiz. Yarım limonu göz kararı eser miktarda sıkmak yeterli. Tamamını sıkmanız gerekmiyor. Sıcak suyu yavaş eklemekte fayda var. Eklerken karıştırmaya devam, bu sefer derdimiz kıvamlı bir karışım elde etmek. Ne kadar pürüzsüz olursa o kadar başarılı yapmış olursunuz :) Yerken ağzınıza nohut unu topları gelirse beceremediniz demektir. Şimdi bu karışımı bir kenara alalım. Bakalım mutfağımızda neler varmış. Şayet evde salam, jambon, kuru et, füme hindi gibi bir nimet varsa çok şanslıyız. Özellikle kuru et ile nefis bir ikili olurlar. Hiç biri yoksa minik ekmek dilimlerinin üzerine sürmek bile yeterlidir. Pastırmamız varsa başka alternatif düşünmeye gerek yok. Pastırma dilimlerimiz incecik olmalı ve iki üç tanesini yan yana, birbirlerinin hafif üzerine gelecek şekilde dizip tam ortasına minik bir kaşık humus ekleyip sararsak tadından yenilmez. Ben bu fotoğrafları çekerken evde sadece kuru et dilimleri vardı. Ezilmiş humusumdan bunlara eşlik etmesini rica ettim, kırmadı beni. Yanında da leziz bir Karaoğlan olunca, bu kuvvetli şaraba uyum sağlaması için biraz baharat ve acı ekledim. Mükemmel oldular. Sen şimdi bunu beyaz etler ile yaparsan, mesela tavuk veya hindi füme etler ile her türlü beyaz şaraba hatta pembeye eşlik eder. Pastırma gibi veya füme dana gibi lezzetler ile yapar biraz baharat eklersen kırmızıya da uyum sağlar. Kırmızı beyaz uyumuna bu kadar takılmaya gerek var mı? Asla, sen neyi ne eşliğinde beğeniyorsan doğru olan odur. Efenim afiyet olsun diyor bol şaraplı günler diliyorum :)

Nohut unu bulamadım diyenlere:
Konserver nohut alınır, mutfak robotu yardımı ile güzelce çekilir. İçine yine aynı malzemeler eklenir. Sabrı olan nohutun kabuklarını ayıklarsa daha lezzetli olur.