ARAP CAMII

closeBu yazıyı 19 yıl 4 ay 28 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Arap Camii Kapısı

Arap Camii Kapısı

Tarihini merak eden yüce google aracılığı ile ufak bir araştırma yapıversin :) Benim gözümden nasıl göründüğünü merak ediyorsan okumaya devam. Her camii gibi huzur dolu bir yer burası. İmkan verseler burayı kendime ev yaparım ama ne devlet ne özel girişimciler bu desteği sağlamaktan acizler. Benim gibi bir adama vakfetseler en güzelinden ev yaparım ben bu camiiyi :) Ne var yahu, eskiden elin gavuru kilise diye kullanmış. Çan kulesini bozmuş minare yapmışız. Gotik mimariye öyle bir fiske vurmuşuz ki kendisi bile bilmiyor ne tür bir mimari esere dönüşmüş :) sorsan sesi çıkmaz, kapı duvar durur öyle yani :)

Mutlaka gidiniz ziyaret ediniz derim. İçeri girince nefis bir ahşap kokusu geliyor. Yürüdüğümüz yerlerde, merdivenlerde ahşabın tedirgin eden gıcırtısı duyuluyor. Bayıldım ben :) vaaz verecek gibi gittim oturdum mihraba, bir de tesbih aldım elime. Hatıra fotoğrafı çektirdim :) Düşünsene ben vaaz veriyorum, San Paolo Kilisesinin bozulup camili yapılmasından yaklaşık 600 yıl sonra şarapcı adamın teki burada vaaz veriyor :) Seviyorum ben bu İstanbulu :)