GÜRGENDERE’DEN DOLMEN, MERLOT VE CABERNET SAUVIGNON

Boy boy Dolmenler
Boy boy Dolmenler
Boy boy Dolmenler

Dora şarapcılık 3 ve 5 litrelik şarap torbaları ile pazara girmiş. Ne güzel yapmış :) Düşünsenize, benim gibi dört kişi bir araya gelince gitti sekiz şişe şarap :) En ucuz Angoradan hesap etsen bile ciddi bir gider :) Üstelik kutudaki torbada sunulan Dolmen öyle pek yabana atılır bir şarap değil. Nedir yahu bu kutudaki torba diyorsun şimdi sen :) “Bag in Box” diyor kardeşler. BB diye de kısaltıveriyorlar. Üç litreden yirmi litreye kadar türlü torbalar var böyle. Torba dağılmasın, zarar görmesin diye karton kutulara yerleştiriyorlar. Altında bir de musluğu var ki evlere şenlik. Dün akşam mutfak tezgâhına yerleştirip, karafa şarabı doldururken sevinçten yirmi üç nisan çocuğu gibi oldum :) İlk denemeyi Merlot ile yaptım, nefis nefis. Karaf karaf içilir türden :) Şarap merakım henüz pek tazeyken tek geçtiğim Merlot artık kesmez oldu beni. Fazla tatlı geliyor. Dolerin Merlotu hem çok tatlı hem de karamelalı gibi geldi bana. Eskiden olsa bayıla bayıla ve dahi yalana yalana içerdim ben bunu :) Yine de çok seveceğinize eminim. Sonra geçtim Caberneye, pek güzel, tam şarap yani. Dayanamadım cinlik yaptım kendimce :) Merlo karafına biraz Cabernet doldurdum. Musluktan şarap akıyor canım kardeşim, elbette ne yapacağını şaşırıyor bünye :) Bunca yıl şişeden kadeh kadeh içen adam, bitmesin şarap diye şişenin dibine bakmamaya çalışan adam musluğun başına geçerse her şey beklenir :) Her neyse, karıştırdım efenim. %70 Merlot %30 Cabernet. Nasıl oldu… Nasıl oldu… Ben anlatmayayım sen anla :) Bal yahu :) Spor yapmışım, uykum yok, cin gibi olmuşum. Yapılır mı bu bana. Yarım karaf karışım elde etmişim :) Biraz peynir aldım tabağıma, bir dilimde çavdar ekmeği kızartıverdim :) En kocamanından kadehime de doldurdum şarabı. Aaa kediye mama vermedik. Miyavlayıp duruyor garibim, ben de şarapta gözü kaldı sanıyorum :) Kediye mama ver, ekmeği küp küp dilimle, üstüne peynirleri diziver, kürdan tak derken… Bir kadehi arada götürmüşüm. Eee ekmek iyi kızarmış mı diye attım ağzıma, hooop bir yudum. Peyniri test ettim, bir yudum daha :) Peynirle ekmek ikilisine ilk kürdanı saplayınca elime yapıştı kürdan, kürdanda peynirden ayrılmak istemez, peynir çavdarı bırakmaz olunca dişlerimle yardımcı oldum. Kürdanı kurtardım bu hainlerden :) Kürdan çöpe gitti, ekmekle peynirde şarap eşliğinde mideme doğru yola çıktılar. İlk kadeh böyle bitti :) İkinin peşinden üç geldi. Üçüncü kadehe geçerken peynir bitti, yenisini hazırlarken üçüncü kadeh bitti, peynir hazır kadeh boş diye dert edince dört geldi sefa geldi derken kendimi duyarlı olmaya davet ettim :) Henüz kendi kendimi dinleyebilecek durumda olduğum için elimin altında iki musluk olmasına rağmen beşinci kadehi doldurmadım. Benimde bir kedim var ve her bilinçli kedi sahibi gibi kedilerin uyku saatine dikkat ediyorum :)

Sabah cin gibi uyandım elbette :) Hep söylerim, baş ağrısı yapmayan şarap makbuldür diye :) Ne ağrısı ne sızısı, kuvvet şurubu içmiş gibi uyandım :) Efenim gelelim bu lezzeti bizlere sunan firmaya :) Tamam haklısın geç oldu biraz :)

Firma kendini şöyle özetlemiş:

Dora Şarapçılık

Şirketin adı: Dora şarapçılık
Faaliyet konusu: Bağcılık ve Şarap Üretimi
Tescilli markaları: Dolmen, Doratheos, Gürgendere
Hangi enlem ve boylamda: 41 22 ve 26 46′
Bağların bölgesi: Uzunköprü Yeniköy Gürgendere Bölgesi

Sitelerini ziyaret ederseniz fazlası ile bilgi edinmiş olursunuz: http://www.dorasarapcilik.com

Hemen belirtmek gerek, çok sıcak insanlar. Bir tane 3 litrelik şarap için kırmadılar beni iş yerime kadar geldiler. Dora Şarapcılıktan Alaattin Beye tekrar teşekkürler :) Sağ olsun İstanbul trafiğine katlanıp beni bu güzel şaraplara kavuşturdu. Normalde restoran veya lokanta gibi yerlere satış yapıyorlar anladığım kadarı ile. Benim gibi 2-3 torba alacaklarda çıkıyor demek ki arada. Fakat bir sonraki siparişte daha çok alacağım kesin :) Umarım yakın zamanda Merlotlarını güzel bir kupaj ile imal ederler. Nasıl Corvus veya Çamlıbağ, Merlotlarında adaya özgü Karalahnayı veya Kuntrayı kullanıyorsa. Dorada pek tabii Papazkarası ile harikalar yaratabilirmiş gibi geliyor. Birde şu benim takıldığım karamalize tattan kurtarsalar değme şaraba değişmem :)

Günün sözü: Şarap için, şarap içirin…

Önemli not :)
Torba şarap olayını benimserseniz, şunlara ihtiyacınız olabilir :) İnceleyiniz derim; fiyatları da pek makul: http://www.baginbarrel.com/

Şu yazıyı da ekleyeyim, meğersem daha önce %20 oranında Papazkarası ekleyip üretmişler şaraplarını: http://www.dorasarapcilik.com/dolmen/?s=h&h=73

3 yorum

  1. sen kimsin ben anlamadım ki… son bir ayda tamamen tesadüfen üç sefer siteni buldum googldan yemek yazarım gelir şarap yazarım gelir anlaşılan yemeye içmeye düşkün birisin yemek tarifleride versen güzel olur, akşam rakı içeceğiz diyelim googladan meze arayıp duruyoruz sen yapıyorsun yemek yazsan ya nasıl yaporsun

  2. Gıda Nazırı Erkan Paşayım ben :) kısa adımı yazdım rahat okuyasın diye :)

    Yapıyor ben yemek, yazerim be ya. Sen mi kırcam, yazıveririm nasıl yaporum yemecikleri :)

    Latife bir yana sağol turşucu kardeş. Gelmiş zahmet etmiş yazmışsın. Basit bir rakı masası nasıl kurulur yazarım senin için :) Yazı bitince e-posta adresinden haber veririm :)

  3. Bu kadar olur yani, az önce akşam yemeğini evde yeme kararı aldık. Menümüzü belirledik. Mesai arkadaşlarımdan biri de ne yapacaksın akşam diyince ayaküstü anlatıverdim. Meraklı Turşucu için yazayım bari :) aradan çıksın :)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir