ZİLE PEKMEZİ

closeBu yazıyı 13 yıl 5 ay 19 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Zike Pekmezi, ceviz ve katmer :)

Zile Pekmezi, ceviz ve katmer :)

Şaka yapmıyorum! Şaraba meze olur :) Daha önce bahsetmişimdir, şahsen çikolata ile kırmızı şaraba bayılırım. Güveçte yapılmış bol etli bir Çayeli Kuru fasulyesi yanında afiyet ile Boğazkereden üretilmiş şarapları tüketirim. Bunlar sana tuhaf geldiyse ithal peynirler ile şarap içmeye, bitter chocolate yemeye devam edebilirsin :) Bizim mutfakta ne lezzetler var saymakla bitmez. Bu lezzetler ile şarap tavsiye etmeyen, elin yabancısının mutfağını şatafatla sunup bizleri kazıklayan işletmelere olan sinirim hiç eksilmez :) Şayet daha önce Zile Pekmezi ve şarap ikilisini denemediysen hemen denemeni tavsiye ederim. En kötü şarapla bile harikalar yaratır. Yakın zamanda nefis bir Boğazkere ile zevk sahibi damaklara ikram ettim bayıldılar ikiliye :)

Özkaleli Zike Pekmezi

Özkaleli Zile Pekmezi

Şimdi gelelim Zile Pekmezi denilen mucizeye :) Efenim Anadolu’nun türlü bölgelerinde yapılır lakin makbulü Tokat Zile bölgesindeki üzümlerden imal edilenidir. Ne yani Fransızlar şampanyayı belli bir bölge ile sınırlı tutarda biz Zile Pekmezi için aynısını yapamaz mıyız? Yıllardır beğenerek ürünlerini tükettiğim Özkaleli ziyadesi ile işin peşine düşmüş ve Zile Pekmezi Coğrafi İşaret Tescili için çoktan başvurmuştur. Umarım yoğurt gibi bu konuda da başarılı oluruz. Üretimi yoğurt kadar basit olmadığı için taklitlerini veya benzerlerini yapmakta epey zor olacaktır :)  Üstelik nasıl şampanyaya sonradan bir miktar şarap ilave ediliyor ise Zile Pekmezine de geçmiş yılın sıvı pekmezi ilave ediliyormuş. Şahsen mutlaka denemeniz gerekir diyorum. Şaraba da eşlik eder sabah kahvaltılarını da şenlendirir. Cevizli dahi gayet latif olur :) Jen Luc Colin imzalı nefis bir 4tp Cabernet-MerlotBoğazkere eşliğinde harikalar yarattı. Umarım bu şarapların üretiminde emeği olanlar kızmaz bana :) Siyah bitter çikolata ile içtim desem kimse laf etmezdi değil mi :) Bak bir dene. Zile pekmezi ve şarap mükemmel ikili :)