ZİLE PEKMEZİ

Özkaleli Zile Pekmezi
Zike Pekmezi, ceviz ve katmer :)
Zile Pekmezi, ceviz ve katmer :)

Şaka yapmıyorum! Şaraba meze olur :) Daha önce bahsetmişimdir, şahsen çikolata ile kırmızı şaraba bayılırım. Güveçte yapılmış bol etli bir Çayeli Kuru fasulyesi yanında afiyet ile Boğazkereden üretilmiş şarapları tüketirim. Bunlar sana tuhaf geldiyse ithal peynirler ile şarap içmeye, bitter chocolate yemeye devam edebilirsin :) Bizim mutfakta ne lezzetler var saymakla bitmez. Bu lezzetler ile şarap tavsiye etmeyen, elin yabancısının mutfağını şatafatla sunup bizleri kazıklayan işletmelere olan sinirim hiç eksilmez :) Şayet daha önce Zile Pekmezi ve şarap ikilisini denemediysen hemen denemeni tavsiye ederim. En kötü şarapla bile harikalar yaratır. Yakın zamanda nefis bir Boğazkere ile zevk sahibi damaklara ikram ettim bayıldılar ikiliye :)

Özkaleli Zike Pekmezi
Özkaleli Zile Pekmezi

Şimdi gelelim Zile Pekmezi denilen mucizeye :) Efenim Anadolu’nun türlü bölgelerinde yapılır lakin makbulü Tokat Zile bölgesindeki üzümlerden imal edilenidir. Ne yani Fransızlar şampanyayı belli bir bölge ile sınırlı tutarda biz Zile Pekmezi için aynısını yapamaz mıyız? Yıllardır beğenerek ürünlerini tükettiğim Özkaleli ziyadesi ile işin peşine düşmüş ve Zile Pekmezi Coğrafi İşaret Tescili için çoktan başvurmuştur. Umarım yoğurt gibi bu konuda da başarılı oluruz. Üretimi yoğurt kadar basit olmadığı için taklitlerini veya benzerlerini yapmakta epey zor olacaktır :)  Üstelik nasıl şampanyaya sonradan bir miktar şarap ilave ediliyor ise Zile Pekmezine de geçmiş yılın sıvı pekmezi ilave ediliyormuş. Şahsen mutlaka denemeniz gerekir diyorum. Şaraba da eşlik eder sabah kahvaltılarını da şenlendirir. Cevizli dahi gayet latif olur :) Jen Luc Colin imzalı nefis bir 4tp Cabernet-MerlotBoğazkere eşliğinde harikalar yarattı. Umarım bu şarapların üretiminde emeği olanlar kızmaz bana :) Siyah bitter çikolata ile içtim desem kimse laf etmezdi değil mi :) Bak bir dene. Zile pekmezi ve şarap mükemmel ikili :)

4 yorum

 1. Yersin sen inanırım, bu kadar tatlı ile şarap mı içilir Erkan!!!

  Şaraba buz atılır demişsin bir gruptada :) dün aldım zile pekmezi çok ucuz birşeymiş, iki liraya heryerde var ama daha önce hiç ilgimi çekmemişti, deneyeceğim bakalım, şaraplada içeceğim, yarı tatlı tılsım ile olur mu????

  1. Sabah sabah bu ne enerji :) İyi ki bana e-posta gönderip eleştireceğine siteye yorum yaz dedim :) Her sabah yorumlarına cevap veremem ki :)

   Buz konusunu bilahire konuşuruz :) Öğle yemeğinde alkolün etkisini azaltmak için buz ile içilebilir dedim ki ben içerim :) Bunu geçelim :)

   Zile pekmezi yiyelim, yedirelim :) sevelim sevdirelim efenim :)

   Yarı tatlı tılsım ile olmaz, tatlı ile tatlı eşleştirmek iyi sonuç vermez :) Sen güzel bir kırmızı aç onun yanına :)

 2. ehehehee ne zamandır bu yazıyı bekliyordum. ama araya işler girince unutmuşum. tatlı bir yaz akşamında, sevgili erkanın abi şunuda tat abi bunu tat diye diye bir kaç şişe şarabı devirdikten sonra, erkancığım, en güzel sürprizi en sona saklamış. getirdi zile pekmezini ve bide şununla dene bakalım dedi. o ana kadar zaten bilinç altında “ulen şarapta ne yawu şurada güzel güzel rakı içmek varken ” derken, damağımda inanılmaz tatlar geçit töreni yapmaya başladı. zaten tatlı şarabı zorla içerken, en baharatlısından kırmızı bile zile pekmezinin nefis tadını inanılmaz yerlere çıkardı. yada tam tersi :))
  sevgili arkadaşıma yeni tatlara duyduğu sevgiden, bunları denemekten zevk aldığı, ve neticelerini bizlerle paylaştığı için çok teşekkür ediyorum.

  1. Hehe he :) Zile pekmezi ve şarap konusunda şimdiye kadar burun kıvıran çıkmadı :) Kaşık kaşık pekmez eşliğinde şaraplar yudumlandı. Yeni tatları keşfederken suça iştirak edenlere ben teşekkür ederim efenim :) Suç diyorum zira bizim memlekette bulgur pilavı ile şarap içtim, üstüne zile pekmezi ve şarap ile devam ettin dersek linç etmeye kalkarlar bizi :) Bir akşam toplansak Hünkar Beğendi şarap uyumu denemeleri yapsak diyorum :) Hehe he :)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir