ALAÇATI ŞARAPÇILIK GEMİCİ MERLOT 2007

closeBu yazıyı 12 yıl 9 ay 17 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Alaçatı Şarapçılık Gemici Merlot 2007 - Peynir ve Kuru Et eşliğinde :)

Alaçatı Şarapçılık Gemici Merlot 2007 - Peynir ve Kuru Et eşliğinde :)

Oooo vay vay vay, bu ne yahu :) Memlekette Merlot ve Cabernet yetiştirenlere verip veriştiriyoruz ama Alaçatı Şarapçılık harikalar yaratmış. Filtre edilmeden ve sınırlı sayıda üretilmiştir diye de şişenin üzerine not düşüvermiş. Olsun, sınırlı olsun :) Zaten memlekette içen kalmayacak bu gidişle. Sınırlı sayıda üretilmesinin elbette bir sebebi vardır. Sanal alemdeki sitelerinden okuduğum kadarı ile butik şarap üreticisi olarak kalmaya kararlı görünüyorlar. Varsın kalsınlar efenim bizi ilgilendirmez ama keşke kaliteyi bozmadan büyüseler de şu nefis Merlottan bol bol içebilsem :) Şimdi diyeceksin ki duyanda az içiyorsun zanneder. Yıllık üretim kapasiteleri 4.000 şişe, yazı ile yazıyorum dört bin şişe… Zaten dört yüzünü ben içiyorum :) Konuyu dağıtmadan söylemek gerek. Piyasada 35-45 lira arasında alacağınız her Merlottan iki kat daha nefis diyebilirim. Üstelik daha uygun bir fiyata… Ön burun, arka burun, üst damak, yan yanak filan diye bıdı bıdı etmiyorum :) Gayet hoş içimli ve böğürtlenimsi latif kokuları, İzmir ilimizin Alaçatı bölgesinden kadehimize kadar getiriyor. Bak sen şu şarabın yaptığına :)

Şaraba yeni merak sardığım yıllarda Merlot en sevdiğim üzümlerden olmuştu zira içimi pek yumuşak pek keyifliydi. En iyi örneklerinden birini tatmam Merlota burun kıvırmaya başladığım günlere rastlamış bulunuyor ama ne yalan söyleyeyim ben  bundan şişe şişe içerim :) Benim gibi tek üzüm Boğazkereden üretilmiş şarapları seviyorsanız şerbet niyetine içebilirsiniz. Yok daha yumuşak lezzetlerden yanaysanız beyaz veya pembe şarapları daha içilir buluyor ama kırmızılardan uzak duruyorsanız mutlaka denemeniz gerek. Durun durun ne diyorum ben :) Bu şarabı hemen denemeniz gerek :) Cabernet ve Şiraz üzümlerinden de üretim  yapıyorlarmış. Yakın zamanda onlardan da dener iki satır yazı ile aktarırım buraya.  Gelelim üreticimize densizlik etmeye :) Elinize emeğinize sağlık ama bu leziz kırmızıların yanına bir de beyaz şarap üretseniz nefis olur. Merlotdan belli ki üreticimiz Bornova Misketi ile harikalar yaratabilir. Belki Sultaniye ile damaklarımıza bayram ettirebilir. Ben densizliğimi edeyim, burun kıvıracak bir yer bulayım da :)

Alaçatı Şarapçılık Gemici Merlot 2007

Alaçatı Şarapçılık Gemici Merlot 2007

Üreticimiz şarabı için kırmızı et ve peynir çeşitleri ile uyum sağlar demiş… Güzel söylemiş lakin içimini fazlası ile yumuşak bulduğum için ızgara kırmızı etler ile yakıştıramadım ben… Bakınız ben yakıştıramadım diyorum yoksa sen istersen yanına şalgam turşusu ye beni ilgilendirmez :) Bu kadar zarif bir şaraba kızarmış kırmızı etlerin eşlik etmesine izin veremedim ve kuru et yardımıma yetişti. Peynirleri de ekleyince değme keyfime… Eh şarap bitti, elde boş şişe maymun gibi kaldım. Sarafin Merlot açtık ardından ama nerede Gemici Merlot nerede Sarafin Merlot… Bu Sarafin de bozmaya başladı. Hoş yeni Şirazları pek leziz ama konuyu burada daha fazla uzatmayalım. Alaçatı Şarapçılıktan şarap alıp bensiz içen kırık tirbuşon olsun :) Bu arda hemen belirtmek gerek Alaçatı Şarapçılığın Damla Sakızlı şarabından uzak durun. Belki tazeyken içtiğinizde pek lezizdir ama benim denediğim iki şişe de burun kıvırmama sebep oldu. Sonuç olarak yakinen takip etmekte olduğum bir üretici. Aranmalı, bulunmalı ve tez zamanda tadılmalı :)