KALAMAR SOTE

closeBu yazıyı 11 yıl 4 ay 12 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Sote Kalamar

Sote Kalamar

Hızlı, pratik, leziz ve bir başına meze olma kabiliyetinde. Acelem var hızlıca aktarıyorum tarifi. Sırıtma, sırıtma başka bir yazıda konudan konuya atlar gevezeliğimi yaparım :)

Kalamarları seçerken dikkat etmen gereken en önemli nokta en küçüklerini almandır. Anlatabiliyor muyum? Her şeyin büyüğü makbul olmaz. Küçük kalamarlar ızgara ve sote için idealdir. Büyümüş kartaloşlar anca tavada kızartılır. Hem de türlü muameleye tabi tutarak. Oysa sote zahmet vermez. Kalamarları temizle. Kafana göre parçalara böl. Üçgen, beşgen, halka halinde dilersen ayaklarından örgü ör sorun olmaz. Biraz sirke biraz tuz ile ovalayıver bunları. Akabinde koy parçaları bir kenara suyu süzülsün. Şimdi geniş bir tava bul. Şöyle içinde kalamarları evirip çevirebileceğin bir şey olsun. Ver zeytinyağını. Bir baş sarımsağı da göbeğinden ikiye böl. Diklemesine değil çocuğum enine. Yani her bir diş sarımsağı ortadan bölmüş olacaksın tek hamlede. Anladın? Anlamayanlar çıksın mutfaktan. Çık, çık hadi pizza sipariş et kendine.

Evir, çevir yanmasın. Salla, sallan yapışmasın. Beklerken bir yudum beyaz şarabından alıver. Çatala bir kalamar parçası takıver. Çok pişmeden, sert düşmeden toparla kalamarları.

Anlayanlar ile devam ediyoruz. Taze kesilmiş taraflar tencerenin dibini öpecek şekilde ver zeytinyağının içine. Şöyle arada evir çevir. Sanki sarımsağı tencereye sürmeye çalışıyormuş numarası yap. Kabukları filan dökülür lakin hiç dert etme. Sarımsak kabuğundan kimse ölmez. Yağ iyice kızarsın. Sarımsak yumuşasın. Baktın ateş fazla biraz kısıver canım altını. Kalamarın fazlaysa bir sarımsak daha eklersin. Derdimiz sarımsağın ruhunu zeytinyağına teslim etmek. Yağı yakmadan sarımsakları çıkart tavadan. Aç ateşi aç. En büyük gözde en çok ateşte başlasın pişirme eylemi. Doldur şimdi kalamarları. Evir, çevir yanmasın. Salla, sallan yapışmasın. Beklerken bir yudum beyaz şarabından alıver. Çatala bir kalamar parçası takıver. Çok pişmeden, sert düşmeden toparla kalamarları. Hadi canım afiyet olsun.