KALAMAR SOTE

Sote Kalamar
Sote Kalamar
Sote Kalamar
Sote Kalamar

Hızlı, pratik, leziz ve bir başına meze olma kabiliyetinde. Acelem var hızlıca aktarıyorum tarifi. Sırıtma, sırıtma başka bir yazıda konudan konuya atlar gevezeliğimi yaparım :)

Kalamarları seçerken dikkat etmen gereken en önemli nokta en küçüklerini almandır. Anlatabiliyor muyum? Her şeyin büyüğü makbul olmaz. Küçük kalamarlar ızgara ve sote için idealdir. Büyümüş kartaloşlar anca tavada kızartılır. Hem de türlü muameleye tabi tutarak. Oysa sote zahmet vermez. Kalamarları temizle. Kafana göre parçalara böl. Üçgen, beşgen, halka halinde dilersen ayaklarından örgü ör sorun olmaz. Biraz sirke biraz tuz ile ovalayıver bunları. Akabinde koy parçaları bir kenara suyu süzülsün. Şimdi geniş bir tava bul. Şöyle içinde kalamarları evirip çevirebileceğin bir şey olsun. Ver zeytinyağını. Bir baş sarımsağı da göbeğinden ikiye böl. Diklemesine değil çocuğum enine. Yani her bir diş sarımsağı ortadan bölmüş olacaksın tek hamlede. Anladın? Anlamayanlar çıksın mutfaktan. Çık, çık hadi pizza sipariş et kendine.

Evir, çevir yanmasın. Salla, sallan yapışmasın. Beklerken bir yudum beyaz şarabından alıver. Çatala bir kalamar parçası takıver. Çok pişmeden, sert düşmeden toparla kalamarları.

Anlayanlar ile devam ediyoruz. Taze kesilmiş taraflar tencerenin dibini öpecek şekilde ver zeytinyağının içine. Şöyle arada evir çevir. Sanki sarımsağı tencereye sürmeye çalışıyormuş numarası yap. Kabukları filan dökülür lakin hiç dert etme. Sarımsak kabuğundan kimse ölmez. Yağ iyice kızarsın. Sarımsak yumuşasın. Baktın ateş fazla biraz kısıver canım altını. Kalamarın fazlaysa bir sarımsak daha eklersin. Derdimiz sarımsağın ruhunu zeytinyağına teslim etmek. Yağı yakmadan sarımsakları çıkart tavadan. Aç ateşi aç. En büyük gözde en çok ateşte başlasın pişirme eylemi. Doldur şimdi kalamarları. Evir, çevir yanmasın. Salla, sallan yapışmasın. Beklerken bir yudum beyaz şarabından alıver. Çatala bir kalamar parçası takıver. Çok pişmeden, sert düşmeden toparla kalamarları. Hadi canım afiyet olsun.

2 yorum

  1. bayıldım yazılarınıza:) tarifler pratik ama özeller, eve gidip denemek için sabırsızlanıyorum. En güzeli de yazıları tarif değilde bir köşe yazısı, deneme hata fıkra gibi gülümseyerek, eğlenerek okumak. Kalamardan hep sertleşip kayış gibi olacak diye korkmuşumdur, halbuki sevimli hayvan:) küçücüklerini seçeceğim.teşekkürler

    1. Sevimli bir hayvan kendisi, naif, çok ayaklı ve pek lezzetli :) Küçümenleri daha bir şirin daha bir leziz. Afiyetle bol şaraplı günler efenim, iltifatlarınıza ayrıyetten teşekkür ediyorum :)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir