GÜNAYDIN KASAP

İri Dana Pirzola (Dallas Steak)
İri Dana Pirzola (Dallas Steak)
İri Dana Pirzola (Dallas Steak)

Yok, duramam ben. Etçii müessesesinden lafımızı esirgedik mi :) Günaydına haksızlık etmeyelim. Efenim şimdi, Günaydın Kasap, bakınız ne kadar net. Kasap işte adam, adı Günaydın… Anlamayan var mı? Çok güzel demek ki Türkçe biliyorsun devam edelim.

Günaydın Kasap
Since 1965
Steak House

Buyurun bakalım :) şimdi ya bunu adabı ile şöyle yazmak lazım:

Goodmorning Butcher
Since 1965
Steak House

Veya;

Günaydın Kasap
Kuruluş 1965
Amerikan Usulü Biftek Evi

Lafı uzatmayalım, sitelerinden edindiğim bilgiler ile kurucusunun Cüneyt ASSAN adında kasaplık meslekine gönül vermiş birisi olduğunu öğrendim. Takdir ediyorum, adını sık sık duyar lakin bir türlü alışveriş etme fırsatı bulamazdım. İstinye Park AVM içinde açtıkları mekân sayesinde afiyet ile yedim içtim. Cüneyt Bey güzel akıl etmiş bunları, fakat şu steak house ve since 65 meselesini konduramıyorum kendisine. Yok efenim şahsen filan tanımam daha henüz öğrendim adını. Lakin sitesinde kendisi hakkında bilgi vermiş. 7 yaşında aileme destek olayım diye bu işe atıldım, yokluktan bugünlere geldim demiş. Ne güzel efenim ne güzel, keşke hepimiz böyle bir yerlere gelebilsek.

Efenim verip veriştirme faslını geride bıraktıktan sonra hemen konumuza dönelim. Henüz Günaydın Kasapta et yememiş fanilerdenseniz koşun gidin, özellikler İstinye Park AVM içindeki yerleri tavsiye ederim. Zira buradaki sos ve şarap kavı diğerlerinde bulunmuyor… Nereden mi biliyorum :) iki gün sonra Bostancıdaki yerlerine gittim :) hehehe

Gittik etlerimizi beğendik, yanımızda kocaman bir dolap, içinde dinlendirilen ve bir yandan sürekli rutubeti alınan etler, üstlerinde tarihler yazmakta. Sanki bir orduya yetecekmiş gibi görünüyorlar. Benim uydurmam ile İri Dana Pirzola beğendik :) Goodmorning Butcher ise menüsünde Dallas Steak olarak adlandırmış :) he he hoyt, ne güzel kendi sitende özgürce ahkâm kesmek. Dağılın her şeyi bilirim ben :P

Salata filan dediler ama açlıktan gözümüz dönmüş, yok dedik etler gelsin. Hemen bir şişe şarap beğendik yanına. El Origen Malbec 2005, nefis bir şey. Özellikle yediğimiz etlerle birlikte harika seçim oldu. Çalışanlar çok sıcak ve ilgililer, sürekli orada yemek yiyen bir müdavimmiş gibi hissettim kendimi. Şarabı tatmış olmama rağmen başka bir şişe daha tadabileceğimi, beğenmediysem açabileceklerini ısrarla belirtiler. Öylesine memnundum ki şaraptan oralı bile olmadım. Tez zamanda eve bir kaç şişe almak gerek bundan :) Bu şarap ile ilgili bir yazı da yazdım. Elin Arjantinlisi bu şarabı Amerikanyada 7,3 USD fiyatla satıyor. Merak ettim kendi ülkesinde kaç para. Nefis…

Özetle gidilmesi görülmesi ve mutlaka et yenilmesi gereken bir yer. Masadaki ekmekleri de sakın denemeden kalkmayın. O ekmekler ile bile bir şişe şarap içilir :) Etçii ürünlerinden sonra kasap olarak gönlümde ikinci sıraya oturdular :) iyi ki varsın Günaydın Butcher :)

[box type=”warning”] 03 Haziran 2011 Etçii müessesesi çok hızlı bir şekilde kayıplara karıştı gitti. Üzülmedim desem yalan olur. Etçii gidince bir numaralı kasabımız da Günaydın oldu efenim :) Yıllarca hayatımızdan eksik olmaması dileği ile :)[/box]

 

7 yorum

 1. obur obur sisko , bende isterim gelince, istedigin saraplari aldim,hepsini icerim vermem yoksa

 2. öncelikle bizi ziyaret etmiş olmanız ve bizde et yemeniz bizi çok mutlu etti fakat cüneyt asan ‘ın öğrencisi olarak başta pancata daha doğrusu flank i bilmememiz mümkün değil yakın zaman da amerika dan döndüm ve bir süre namı dünyayı sarmış bir steakhouse de çalıştım orda ki tecrübem ve sağlıkçılardan almış olduğum bilgiler doğrultusun da tahta tabak cinsi ne olursa olsun çok fazla bakteri tutar diye önerilmez bu yüzden işletmelerimizde et servisi yaparken tahta kullanmayı doğru bulmuyoruz porselen tahtaya göre eti daha uzun süre sıcak tutar bıçaklar konusunda ki eleştiriniz bizim için çok önemlidir günde 700 kişinin ziyaret ettiği bir yer evet sizin bıçağınız kesmemiş olabilir ama 900 adet bıçağı bugün itibari ile değiştirmiş bulunuyorum…Afiyet Olsun bizi ziyaret ettiğiniz için tekrar teşekkürler…

 3. Merhaba Orhan Bey;
  Sitemi ziyaret edip, üstelik bir de vakit ayırıp yazmanıza çok sevindim. Teşekkür ederim :)

  Tahtanın ürettiğin bakteri konusundaki yaklaşımınızında takdire şayanmış. Hiç aklıma gelmedi böyle bir durumun oluşabileceği. Tahta üzerinde daha kolay kesiliyor etler, daha bir hoş görünüyor gözüme :) elbette sağlıksızsa vazgeçmek gerek :) Bu durumda yazımda gerekli değişiklikleri hemen yapıyorum.

  Bıçaklar konusundaki hassasiyetiniz için çok teşekkürler. Sizin tabiriniz ile pancata benim bildiğimce pençeta olan parçayı sorduğumda net bir bilgi alamadığım için bilmediğinizi düşündüm. Lakin nefis kuru dinlendirme etleriniz arasında bu ürünü de görürsem nasıl sevinirim anlatamam :) Özellikle İstinye Park şubenize bayılmış durumdayız, evimin Çengelköyde olduğunu belirteyim ve et yemek için üşünmeden sırf İstinye Günaydın’a gitmekte olduğumuzu da yazayım :) Bir sonraki gelişimde masadaki ekmeklerden bıkana kadar yemek istiyorum :) gerçekten nefis lezzetleri.

  İlginiz için tekrar teşekkürler, başarılınızın devamın dilerim :) şubelerinizin artması bu lezzetten yurdum insanının bol bol yararlanması dileği ile :)

 4. Gülçinnnn :) O okuldan atmadılar mı seni daha :) Dün akşam yaptım pençeta, fotoğraflarını da çektim tabi :) Yazacaktım zaten, ama şimdi senin tehdidinin etkisi olmuş havası yaratır diye yazmıyorum :) Siparişlerim eksiksiz gelmezse seni pirzola yaparım ona göre :) Bizim kediye mama olursun :)

  1. Şaşkın Günaydına 1 ay önce gitmiştim.Özellikle Özel marine edilmiş patatesleri çok lezzetli.Ancak personel fosss.Nasıl fos derim 9 yıl gıda sektöründe yöneticilik tecrübem var.Bende Şaşkın yerine Bostancıya giderim.

   Ayrıca Bostancı şubesinde ki maydanozlu köfteler süpermiş.Arkadaşlarım eve çiğ almışlar.

   1. Oooo Mine Hanım,

    Ne zamandır göremiyorduk :) Günaydın et konusunda gerçekten başarılı. Benim tercihim uzun zamandır İstinye Park Günaydından yana :) Fakat bu kuru et işinde favorim Etçii lakin ondan da et temin etmek sorunlu oluyor. En kolay erişileni Günaydın, İstinyede şarap çeşitleride yeterli ve şahane bir sosları var. Bostancı Günaydında kuzu füme şiddetle tavsiye olunur efenim :)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir