GÜNAYDIN KASAP

closeBu yazıyı 13 yıl 10 ay 26 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
İri Dana Pirzola (Dallas Steak)

İri Dana Pirzola (Dallas Steak)

Yok, duramam ben. Etçii müessesesinden lafımızı esirgedik mi :) Günaydına haksızlık etmeyelim. Efenim şimdi, Günaydın Kasap, bakınız ne kadar net. Kasap işte adam, adı Günaydın… Anlamayan var mı? Çok güzel demek ki Türkçe biliyorsun devam edelim.

Günaydın Kasap
Since 1965
Steak House

Buyurun bakalım :) şimdi ya bunu adabı ile şöyle yazmak lazım:

Goodmorning Butcher
Since 1965
Steak House

Veya;

Günaydın Kasap
Kuruluş 1965
Amerikan Usulü Biftek Evi

Lafı uzatmayalım, sitelerinden edindiğim bilgiler ile kurucusunun Cüneyt ASSAN adında kasaplık meslekine gönül vermiş birisi olduğunu öğrendim. Takdir ediyorum, adını sık sık duyar lakin bir türlü alışveriş etme fırsatı bulamazdım. İstinye Park AVM içinde açtıkları mekân sayesinde afiyet ile yedim içtim. Cüneyt Bey güzel akıl etmiş bunları, fakat şu steak house ve since 65 meselesini konduramıyorum kendisine. Yok efenim şahsen filan tanımam daha henüz öğrendim adını. Lakin sitesinde kendisi hakkında bilgi vermiş. 7 yaşında aileme destek olayım diye bu işe atıldım, yokluktan bugünlere geldim demiş. Ne güzel efenim ne güzel, keşke hepimiz böyle bir yerlere gelebilsek.

Efenim verip veriştirme faslını geride bıraktıktan sonra hemen konumuza dönelim. Henüz Günaydın Kasapta et yememiş fanilerdenseniz koşun gidin, özellikler İstinye Park AVM içindeki yerleri tavsiye ederim. Zira buradaki sos ve şarap kavı diğerlerinde bulunmuyor… Nereden mi biliyorum :) iki gün sonra Bostancıdaki yerlerine gittim :) hehehe

Gittik etlerimizi beğendik, yanımızda kocaman bir dolap, içinde dinlendirilen ve bir yandan sürekli rutubeti alınan etler, üstlerinde tarihler yazmakta. Sanki bir orduya yetecekmiş gibi görünüyorlar. Benim uydurmam ile İri Dana Pirzola beğendik :) Goodmorning Butcher ise menüsünde Dallas Steak olarak adlandırmış :) he he hoyt, ne güzel kendi sitende özgürce ahkâm kesmek. Dağılın her şeyi bilirim ben :P

Salata filan dediler ama açlıktan gözümüz dönmüş, yok dedik etler gelsin. Hemen bir şişe şarap beğendik yanına. El Origen Malbec 2005, nefis bir şey. Özellikle yediğimiz etlerle birlikte harika seçim oldu. Çalışanlar çok sıcak ve ilgililer, sürekli orada yemek yiyen bir müdavimmiş gibi hissettim kendimi. Şarabı tatmış olmama rağmen başka bir şişe daha tadabileceğimi, beğenmediysem açabileceklerini ısrarla belirtiler. Öylesine memnundum ki şaraptan oralı bile olmadım. Tez zamanda eve bir kaç şişe almak gerek bundan :) Bu şarap ile ilgili bir yazı da yazdım. Elin Arjantinlisi bu şarabı Amerikanyada 7,3 USD fiyatla satıyor. Merak ettim kendi ülkesinde kaç para. Nefis…

Özetle gidilmesi görülmesi ve mutlaka et yenilmesi gereken bir yer. Masadaki ekmekleri de sakın denemeden kalkmayın. O ekmekler ile bile bir şişe şarap içilir :) Etçii ürünlerinden sonra kasap olarak gönlümde ikinci sıraya oturdular :) iyi ki varsın Günaydın Butcher :)

03 Haziran 2011 Etçii müessesesi çok hızlı bir şekilde kayıplara karıştı gitti. Üzülmedim desem yalan olur. Etçii gidince bir numaralı kasabımız da Günaydın oldu efenim :) Yıllarca hayatımızdan eksik olmaması dileği ile :)