VINOLUS ÖKÜZGÖZÜ – BOĞAZKERE – KALECİK KARASI – EMİR

Vinolus Öküzgözü Boğazkere 2008
Vinolus Öküzgözü Boğazkere 2008

Daha önce üreticiden bahsetmiştim. Güzel şaraplar üreteceğinden emin olduğum bir üretici zira yine işin başında bir şarap sever var ve üretimin her aşaması ile ilgileniyor gibi. Henüz piyasaya sürdükleri dört ürünleri var. Öküzgözü ve Boğazkere harmanlarını keyifle yudumlamaktayım. Emir fena değil. Yaşına rağmen halen diri bir beyaz fakat Kalecik Karası ve Öküzgözünü tek üzüm olarak işledikleri şarapları benim damağa hitap etmedi. Hemen belirtmem gerek şaraplarında farklı bir dokunuş var. Fena değil dememim sebebi henüz kendi bağlarının üzümlerini işlememiş olmaları. Kalecik Karasını Konya civarından temin etmişler. Çocukluğum Konya’da geçtiği için ben de ayrı bir yeri oldu bu şarabın. Farklı bir dokunuş var dediğim şarapları Kalecik Karası zira amatör olarak evinde şarap yapan bir arkadaşımın yakaladığı lezzette. Şarapla fazla oynamadıkları belli, üzüm yalan söylemiyor. Gerçekten doğal yöntemler ile üretilmiş. Bizim memlekette yeni kurulan üreticiler hem tecrübe arttırmak amacı ile hem de tesisi denemek amacı ile farklı bölgelerden temin ettikleri üzümleri işliyorlar. Böyle bir deneyimi İdol’de de görmüştük. İnanın İdol etiketli içtiğim en vasat şaraplardı. Gerçi sonra yarattıkları harikaları hepimiz keyifle yudumladık. Vinolus’un yakinen takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dilerseniz sitelerinden sipariş edip şaraplarını tadabilirsiniz. Tüketiciler olarak yeni üreticileri desteklemek boynumuzun borcu. Meraklı bir şarap severseniz kendiniz deneyip karar verin. Şayet şaraba yeni merak sarmış ve farklı lezzetleri denemek gibi bir gayeniz varsa şimdilik uzak durun. Yakın zamanda çıkartacakları iki yeni ürünü bekleyin. İstanbul’da yaşayan bir şarap severseniz önümüzdeki hafta başlayacak Kanyon Şarap Tadım Günleri etkinliğinde stantlarına uğrayıp şaraplarını tadabilirsiniz. Yeni şaraplarını görürseniz bana da haber verin :) Gelip tatmak isterim. Efenim özetle yeni bir üretici daha raflarda yerini alacak ve organik şarap üreticilerine bir yenisi daha eklenecek. Her sene daha iyiye gitmeleri, kaliteyi yükselterek üretime devam etmeleri dileği ile :) Bol şaraplı günler efenim.

2 yorum

  1. Merhaba Erkan Bey
    Şaraplarımızdan keyif almanız beni çok mutlu etti, gerçekten bu sene şişelediğimiz ve kendi bağlarımızın üzümlerinden elde ettiğimiz chardonnay muhteşem ,en kısa sürede tatmanızı dilerim ( sadece 1800 şişe :)) Yarın Ankarada cermordern kültür merkezinde 3 gün süreyle şarap tadım günleri başlıyor şarap üzerine bilgilerin verileceği paneller var, şarap severleri ve sizleri bekliyoruz

    1. Merhaba Oluş Hanım;

      Aman efenim kimleri görüyorum diye başlayalım :) İlginiz için ben teşekkür ederim. Chardonnay işlediğiniz şarabı tatmak şart. Üretim bağda başlayınca neler oluyormuş görmek gerek. Şirazı da bekliyoruz. Nice 1800 şişeye dileği ile bol şaraplı günler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir