KANYON ŞARAP TADIM GÜNLERİ ETKİNLİK KILAVUZU

Kanyon Şarap Tadım Günleri
Kanyon Şarap Tadım Günleri

Bakalım kimler katılıyor. Doluca, Pamukkale, Sevilen, Büyülübağ, Vinkara, Likya, Vinoluş, Umurbey, Diren, İdol, Urla, Yücel/4Tepe, Silent Valley umarım etkinlik gününe kadar katılım sayısı daha da yükselmiş olur. Kimler düzenliyor hemen ona da bir bakalım sonra babanın evladına vermeyeceği tavsiyelerde bulunacağım. Sayemde bu etkinlikten ziyadesi ile keyif almış olacaksın. Vinovasyon, Silis Danışmanlık, Anatolian Vineyards… Aslında birkaç firma adı daha vardır ama sayamadım. İşin içinde hep aynı isimler bulunuyor. Sevgili Perran Arıbal, her güzel şarabın arkasından çıkan yerli Fransızımız Jean Luc Colin, en mütevazısinden pek kibarından Saba Açıkgöz ve fazla tanımasam da illaki Şakir Akışık. İsimleri tek tek saymak istedim zira bol keseden atıp da fıçıyı kımıldatmayanlara inat çok güzel işler yapıyorlar. Yakın zamanda düzenledikleri Çeşme Marine Şarap Festivali, önümüzdeki günlerde düzenlenecek Kanyon Şarap Tadım Günleri gibi vatana millete ve dahi Türk Şarapçılığına faydalı etkinliklere vesile oluyorlar. Üstelik pek sevdiğim dünya tatlısı insanlar. Bak nasıl da unutmuşum yine bu isimlerin arkasında olduğu bir de Birleşik Anadolu Şarap Üreticileri Platformu var. Benim bilmediğim başka isimler de varsa af ola efenim. Tamam, lafı daha fazla uzatmıyor söz konusu girişimleri takip etmenizi öneriyorum. Düzenledikleri etkinliklere de katılmayı ihmal etmeyin.  

Gelelim Kanyona. Ben sizin yerinizde olsam yakın arkadaşlarımdan henüz şarap ile tanışmayanları örgütler ve bu güzel etkinliğe götürürdüm. İleride size duacı olurlar. Tuttuğunuz altın içtiğiniz zemzem suyu olur. Şarabı sevdirdiğiniz kişi şarap içtiği sürece dünyaya sağladığı katkıdan siz de komisyon alırsınız. Yani böylesine manevi hazzı yüksek bir iş için yapacakların çok basit. Ara sizin tayfayı. Şahane şaraplar olduğunu, mutlaka gidilmesi gerektiğini, üstelik yemek şarap uyumu üzerine mühim bir zatın konuşacağını, şampanya nedir ne değildir konusunda en yetkili ağızlardan bilgi edineceğinizi anlat. Gelmezse bira ve rakının zararlarından bahset. Şarap gibi uhrevi duyguları dahi canlandıran kutsal bir içeceğin Kanyon gibi bir merkeze konuk olduğunu anlat. Özetle ne yaparsan yap bir başına gitme. Bunları zırvalayamaz da “Kalk hadi gidiyoruz!” mu dersin “Gelmeyen böyle olsun!” diye işaretler mi yaparsın orasını ben bilmem. 

Ben olsam ne yapardık dediğimize göre yine benmiş gibi devam ediyoruz. En keyifli gün 26 Kasım zira hem mübarek Cuma hem de benim pek sevdiğim iki kişinin katıldığı etkinlikler var. Yani hem hayırlı bir gün hem de bir taş ile iki önolog dinleniyor. Akşamüstü beş gibi orada olun. Radyo programcısı bir hanımın henüz başlayan etkinliğinden dolayı tadım stantlarındaki kalabalık belki azalmış olur. Fırsattan istifade Vinkara’dan Doruk Narince, Umurbey’den Sauvignon Blanc, Doluca’dan Alçıtepe, Direnden Veni Vidi Vici ve illaki Mahlep tadın. Densizlik edip arka arkaya içmeyin yoksa devam edemeyiz. Sonra gidin bir kahve için, bir şeyler atıştırın. 18.00’de Jean Luc Colin yemek ve şarap uyumu üzerine konuşuyor olacak kaçırmayın. Arada bol bol su için. Hemen akabinde kaçırılmaması gereken ikinci bir etkinlik var. Saba Açıkgöz şampanya üzerine konuşuyor. Emin olun pek keyifli olacaktır. Şimdi bu iki etkinlik arasında veya sonrasında fırsat bulursanız şunları tadın. Urla’dan varsa Boğazkere ve Urla Nero D`Avola – Urla Karası, Sevilen’den Centum Syrah 2007 ve Fume Blanc, İdol’den Smyrna Passito, Büyülübağ’dan Shah ve elbette varsa Cabernet Sauvignon 2006, Pamukkale’den Anfora Shraz Reserve ve Chardonnay Reserve mutlaka deneyin. Likya’yı saymayacağımı düşünenler çok yanılıyor. Likya’dan ne varsa hepsinden tadın. Benim kadar obursanız ve halen ne tatsam diye düşünüyorsanız Diren’den de ne varsa tadın pişman olmazsınız.   

Kanyon Şarap Tadım Günleri
Kanyon Şarap Tadım Günleri

Bu saydıklarım stantlarda yoksa neden olmadığını sorun. Ne cevap verdiler bana da bilgi verin. Varsa polemiğe girmeden tadına bakın. Peş peşe tadım yapacağınız için şarabı tükürmekten çekinmeyin. Tükürebileceğiniz kovalar veya fıçılar yoksa neden yok diye tantana yapın. Tattığınız her şarabın fiyatını sorun ve ucuz dahi gelse pahalı diye burun kıvırın. Yerli üzümlere özel ilgi gösterin. Yerli üzümler ile ilgili bilgi alın. Üreticilere yok olmaya yüz tutmuş üzümlerimiz varmış, bir şeyler yapmayı düşünüyor musun diye sorun. Yani yerli üzüme yatırım yapın mesajı verin. Sarhoş olmayın :) Beğendiğiniz şaraplar olursa muhakkak civarda bir yerde satışta olacaktır gidin alın. Almadan bu güne özel bir indirim var mı öğrenin. Ne yaparsanız yapın şaraba meraklı veya yeni merak sarmış dostları organize edip katılın. Sap gibi gitmeyin. Giderseniz gözünüz açık olsun sadece şaraba odaklanmayın. Şarap sever adamlar marifetli bayanlarsa pek mülayim olur ve istisnalar kaideyi bozmaz. Çok eğlenin. Bol fotoğraf ile anı belgeleyin. Gerçek dünyada sosyalleşmek size ağır geldiyse hemen sanal dünyanızda bu fotoğrafları paylaşın ve eşi dostu etiketleyin. Aklınıza takılan her şeyi sorun. Etkinlikten ayrıldıktan sonra damağınızda kalan lezzetin hangisi olduğunu keşfedin. Hangi şişe sizin limbik sistemi tahrik etmiş emin olun. Halen şarap sever değilseniz acilen aramıza katılın. Şarap için, şarap içirin.

6 yorum

 1. İş dönüşü yolumun üzeri olduğu için ilk gün es geçmekle beraber, ikinci gün birkaç standı gezdim. Aklımda kalanlar; Sevilen 900 Fume Blanc beyaz, Diren collection Karmen kırmızı, Diren collection Narince beyaz, Büyülübağ İris Roze ve Büyülübağ Shah Kırmızı. Corvus’u da görmek isterdim ama ya ben göremedim ya da yoklardı. Bir corpus tadamadan döndüm.

  1. Sevilen Fume Blanc nasıl oluyormuş hepimize gösterdi. Umarım Sarafin hicap eder de marangoz şaraplığını bırakır :) Diren ziyadesi ile takdir ettiğim bir üretici her şişesi nefistir. Shah henüz tadamadım. Corpus başarılı bir şarap böyle bir tadımda tesadüf etmek güzel olurdu. Elbet bir gün bir yerde tadılır :)

   Büyülübağ Shah (Sanki ŞAH yazsalar şişe kırılır sanki! bir yerlerine kaçar*) merak ettiğim bir şarap evdeki şişler biraz azalsın ilk fırsatta bir şişesini itina ile tüketeceğim.

   Bunun dışında katılan arkadaşlardan duyduğum kadarı ile tükürecek kovalar bulunmuyormuş. Yoksa sarhoşluklarına bahane olarak bunu mu kullandılar :)

   Sevgiler

   *24 Ocak 2011 – İkinci şişeden sonra sitede yazı yazmanın hayırlı olmadığı gerçeği ile yüzleşmiş oldum. Yazdı, sildi olmasın diye üzerini çizdim :) Eskiden bir avuç ziyaretçi ile takılıp gidiyorduk. Şimdi ilgi arttı göze batar olduk :) Tamam okunsun diye yazıyoruz lakin arsızlık, densizlik dolu yazılar bir bir yüzümü kızartıyor. Gidip bir iki yazıyı daha düzelteyim :)

   1. Sayın Erkan Şahan,

    En son lanse ettiğimiz ürünümüz olan Shah’a göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Tadım yaptıktan sonra yorumlarınızı iletirseniz çok seviniriz.

    Shah ismi, sizin de belirtmiş olduğunuz gibi ‘Şah’ okunur. Ürünlere isim verirken firma olarak BÜYÜLÜBAĞ’ın tercihi her zaman Türkçe kullanmaktır. Fakat Shah örneğinde olduğu gibi, ürün için seçmiş olduğumuz isim, daha önce herhangi bir başka firma tarafından tescil ettirildi ise ve biz o isimden vazgeçemiyorsak, ayrıca ürünün yurtdışında pazarlanmasını da düşünerek bu tip alternatif çözüm arayışlarına başvurabiliyoruz. Konu ile ilgili merakınızı bir nebze olsun giderebildiysek ne mutlu bize.

    Meltem Biran Törüner
    BÜYÜLÜBAĞ ŞARAPÇILIK

    1. Sayın Meltem Hanım;

     Kibar cevabınız, sivri dilli eleştirimden hicap etmeme sebep oldu :) Şah ürününüzü itina ile içtim. Tatmak yetmez her fani bir şişe içmeli :) Umarım yurdum üreticileri dış piyasalarda yer etme kaygısız ile dilimizi bozmaya devam etmezler. Adakarası için yaptığımız çalışmalardan dolayı gönlümüzde yeriniz ayrı.

     Konu ile merakımı ziyadesi ile giderdiniz. İlginiz için teşekkürler.

     1. Sayın Erkan Şahan,

      BÜYÜLÜBAĞ’dan en yeni ve göğüs kabartan haberi sizinle paylaşmak istedik: Vinalies Internationales 2011’de kazandığı gümüş madalyalar.

      Fransız Önologlar Birliği’nin her yıl düzenlediği, dünyanın en büyük ve prestijli uluslararası şarap yarışmalarından biri olan Vinalies International 2011’de 25 Şubat- 1 Mart 2011 tarihleri arasında Paris’te düzenlendi. Yarışmaya tüm dünyadan 3500 şarap katıldı. Büyülübağ Shah 2008 ve Büyülübağ Cabernet Sauvignon 2007 yarışmada gümüş madalyaya layık görüldü.

      http://www.oenologuesdefrance.fr/vinalies-internationales/fr/

      Saygı ve selamlarımızla

      Meltem Biran Törüner
      BÜYÜLÜBAĞ ŞARAPÇILIK

  2. Sayın Emre Otlu,

   BÜYÜLÜBAĞ’a göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkürler. Beğeninize ve övgünüze layık olmak ve sürekliliğini sağlamak için çok çalıştığımızı bildirmek isterim.

   Saygılar

   Meltem Biran Törüner
   BÜYÜLÜBAĞ ŞARAPÇILIK

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir