KANYON ŞARAP TADIM GÜNLERİ ETKİNLİK KILAVUZU

closeBu yazıyı 12 yıl 4 ay 13 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Kanyon Şarap Tadım Günleri

Kanyon Şarap Tadım Günleri

Bakalım kimler katılıyor. Doluca, Pamukkale, Sevilen, Büyülübağ, Vinkara, Likya, Vinoluş, Umurbey, Diren, İdol, Urla, Yücel/4Tepe, Silent Valley umarım etkinlik gününe kadar katılım sayısı daha da yükselmiş olur. Kimler düzenliyor hemen ona da bir bakalım sonra babanın evladına vermeyeceği tavsiyelerde bulunacağım. Sayemde bu etkinlikten ziyadesi ile keyif almış olacaksın. Vinovasyon, Silis Danışmanlık, Anatolian Vineyards… Aslında birkaç firma adı daha vardır ama sayamadım. İşin içinde hep aynı isimler bulunuyor. Sevgili Perran Arıbal, her güzel şarabın arkasından çıkan yerli Fransızımız Jean Luc Colin, en mütevazısinden pek kibarından Saba Açıkgöz ve fazla tanımasam da illaki Şakir Akışık. İsimleri tek tek saymak istedim zira bol keseden atıp da fıçıyı kımıldatmayanlara inat çok güzel işler yapıyorlar. Yakın zamanda düzenledikleri Çeşme Marine Şarap Festivali, önümüzdeki günlerde düzenlenecek Kanyon Şarap Tadım Günleri gibi vatana millete ve dahi Türk Şarapçılığına faydalı etkinliklere vesile oluyorlar. Üstelik pek sevdiğim dünya tatlısı insanlar. Bak nasıl da unutmuşum yine bu isimlerin arkasında olduğu bir de Birleşik Anadolu Şarap Üreticileri Platformu var. Benim bilmediğim başka isimler de varsa af ola efenim. Tamam, lafı daha fazla uzatmıyor söz konusu girişimleri takip etmenizi öneriyorum. Düzenledikleri etkinliklere de katılmayı ihmal etmeyin.  

Gelelim Kanyona. Ben sizin yerinizde olsam yakın arkadaşlarımdan henüz şarap ile tanışmayanları örgütler ve bu güzel etkinliğe götürürdüm. İleride size duacı olurlar. Tuttuğunuz altın içtiğiniz zemzem suyu olur. Şarabı sevdirdiğiniz kişi şarap içtiği sürece dünyaya sağladığı katkıdan siz de komisyon alırsınız. Yani böylesine manevi hazzı yüksek bir iş için yapacakların çok basit. Ara sizin tayfayı. Şahane şaraplar olduğunu, mutlaka gidilmesi gerektiğini, üstelik yemek şarap uyumu üzerine mühim bir zatın konuşacağını, şampanya nedir ne değildir konusunda en yetkili ağızlardan bilgi edineceğinizi anlat. Gelmezse bira ve rakının zararlarından bahset. Şarap gibi uhrevi duyguları dahi canlandıran kutsal bir içeceğin Kanyon gibi bir merkeze konuk olduğunu anlat. Özetle ne yaparsan yap bir başına gitme. Bunları zırvalayamaz da “Kalk hadi gidiyoruz!” mu dersin “Gelmeyen böyle olsun!” diye işaretler mi yaparsın orasını ben bilmem. 

Ben olsam ne yapardık dediğimize göre yine benmiş gibi devam ediyoruz. En keyifli gün 26 Kasım zira hem mübarek Cuma hem de benim pek sevdiğim iki kişinin katıldığı etkinlikler var. Yani hem hayırlı bir gün hem de bir taş ile iki önolog dinleniyor. Akşamüstü beş gibi orada olun. Radyo programcısı bir hanımın henüz başlayan etkinliğinden dolayı tadım stantlarındaki kalabalık belki azalmış olur. Fırsattan istifade Vinkara’dan Doruk Narince, Umurbey’den Sauvignon Blanc, Doluca’dan Alçıtepe, Direnden Veni Vidi Vici ve illaki Mahlep tadın. Densizlik edip arka arkaya içmeyin yoksa devam edemeyiz. Sonra gidin bir kahve için, bir şeyler atıştırın. 18.00’de Jean Luc Colin yemek ve şarap uyumu üzerine konuşuyor olacak kaçırmayın. Arada bol bol su için. Hemen akabinde kaçırılmaması gereken ikinci bir etkinlik var. Saba Açıkgöz şampanya üzerine konuşuyor. Emin olun pek keyifli olacaktır. Şimdi bu iki etkinlik arasında veya sonrasında fırsat bulursanız şunları tadın. Urla’dan varsa Boğazkere ve Urla Nero D`Avola – Urla Karası, Sevilen’den Centum Syrah 2007 ve Fume Blanc, İdol’den Smyrna Passito, Büyülübağ’dan Shah ve elbette varsa Cabernet Sauvignon 2006, Pamukkale’den Anfora Shraz Reserve ve Chardonnay Reserve mutlaka deneyin. Likya’yı saymayacağımı düşünenler çok yanılıyor. Likya’dan ne varsa hepsinden tadın. Benim kadar obursanız ve halen ne tatsam diye düşünüyorsanız Diren’den de ne varsa tadın pişman olmazsınız.   

Kanyon Şarap Tadım Günleri

Kanyon Şarap Tadım Günleri

Bu saydıklarım stantlarda yoksa neden olmadığını sorun. Ne cevap verdiler bana da bilgi verin. Varsa polemiğe girmeden tadına bakın. Peş peşe tadım yapacağınız için şarabı tükürmekten çekinmeyin. Tükürebileceğiniz kovalar veya fıçılar yoksa neden yok diye tantana yapın. Tattığınız her şarabın fiyatını sorun ve ucuz dahi gelse pahalı diye burun kıvırın. Yerli üzümlere özel ilgi gösterin. Yerli üzümler ile ilgili bilgi alın. Üreticilere yok olmaya yüz tutmuş üzümlerimiz varmış, bir şeyler yapmayı düşünüyor musun diye sorun. Yani yerli üzüme yatırım yapın mesajı verin. Sarhoş olmayın :) Beğendiğiniz şaraplar olursa muhakkak civarda bir yerde satışta olacaktır gidin alın. Almadan bu güne özel bir indirim var mı öğrenin. Ne yaparsanız yapın şaraba meraklı veya yeni merak sarmış dostları organize edip katılın. Sap gibi gitmeyin. Giderseniz gözünüz açık olsun sadece şaraba odaklanmayın. Şarap sever adamlar marifetli bayanlarsa pek mülayim olur ve istisnalar kaideyi bozmaz. Çok eğlenin. Bol fotoğraf ile anı belgeleyin. Gerçek dünyada sosyalleşmek size ağır geldiyse hemen sanal dünyanızda bu fotoğrafları paylaşın ve eşi dostu etiketleyin. Aklınıza takılan her şeyi sorun. Etkinlikten ayrıldıktan sonra damağınızda kalan lezzetin hangisi olduğunu keşfedin. Hangi şişe sizin limbik sistemi tahrik etmiş emin olun. Halen şarap sever değilseniz acilen aramıza katılın. Şarap için, şarap içirin.