KALECİK KARASI BEYAZ

closeBu yazıyı 11 yıl 5 ay 19 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Kalecik Karası Beyaz

Kalecik Karası Beyaz

Mühim. Çok mühim zira böylesi girişimlerin yıllar önce yapılmış olması gerekirdi. Bildiğim kadarı ile şarap tarihimizde siyah üzümden beyaz şarabı sadece Cankara üretmişti. Cabernet’i beyaz olarak işlemişler, bence gayet lezzetli de olmuştu. Asıl meselenin sonuca kolay ve ucuz bir şekilde ulaşmak olduğunu da belirtmek gerek. Zinfandel bugün varlığını koruyorsa bunu beyaz olarak işlenmesine borçludur diyebiliriz. Örneğin vakti zamanında memleketten meraklı bir sekkare çıkıp Papazkarası ile nefis beyazlar, pembeler veya küplere basıp turuncular yaratsaydı bugün Papazkarası’nın arkasından ağlıyor olmazdık. Trakya’nın Papazkarası bağları sökülmez yerine Merlot’lar dikilmezdi.
Kalecik Karası pembe olarak yine Murat Üner sayesinde raflarda yerini almıştı. İnanın Kalecik Karası Pembeyi gördüğüm günü hatırlıyorum. Yıllardır ayrı bir yeri vardır bende. Fiyatı dışında bir şikâyetim de yoktur. Yakın zamanda bu güzelin piyasaya dahi verilmemesinin tartışıldığını öğrenince benden daha densiz insanların olduğuna inanmaya başladım. Yapmışsın nefis pembeyi, ver piyasaya içelim. Her neyse efenim. Sonunda kurtarılmış ve birçok üreticiye örnek olmuş. Bu işin arkasında yurdum sekkarelerin olması da ayrı bir hoşluk. Hangi şarabı alacağınızdan emin değilseniz hiç düşünmeyin. Bu ve benzeri ürünleri çekinmeden alın. Yok olmaya yüz tutmuş bir üzümün adı şişede yer alıyorsa hemen alın. Daha önce denenmemiş, görülmemiş bir yöntem, renk veya herhangi bir sıra dışılık varsa o şişeyi de alın. Kanadalı şarap tüketicileri dünya genelinde şöyle tanınıyor: “Kendi şaraplarını kendileri içerler.” Kanada iyi şaraplar üretir ama dünyada pek bilinmezler. Gerçekten de ithalat ve ihracatlarına baktığınızdan bu söylemin ne kadar doğru olduğunu anlarsınız. Üreticiler üzümlerine sahip çıkar. Tüketiciler saygı ile karşılar ve tüketir. İşte görmek istediğimiz Türk Şarap Dünyasına örnek olacak bir ülke. Umarım satın alma tavsiyelerim daha manidar görünmeye başlamıştır. Şarabın güzel bir hobi veya kültürel bir aktivite olması dışında ciddi bir ticari hacmi olduğunu da hatırlatmak gerek.

Kanadalı şarap tüketicileri dünya genelinde şöyle tanınıyor: “Kendi şaraplarını kendileri içerler.”

Tekrar ediyorum. Yok olan üzümleri kurtarmaya çalışan üreticiyi destekle. Denenmemişi, aksi istikamete kürek çekeni destekle. Üretici seni takip etmek zorunda, sen sekkareye hakkını ver, üretici üzüme sahip çıksın. Olay bu kadar basit :)
Devam edelim. Kalecik Karası Beyaz mühim demiş ve bazı örnekler ile sebebini açıklamaya çalışmıştık. Rengin benim için ne kadar önemsiz olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım. Fakat işte böyle bir renk saygıyı hak eder. Güzel. Bu kadar. Kadehte fiyakalı duruyor. Şişe bu renk sayesinde bir başka görünüyor. Lezzeti konusunda ahkâm kesmeyeceğim. Sanal âlemde şöyle bir aratın bol miktarda yoruma rastlarsınız. Eşlik etmeyeceği yemek yok desem yeridir. Yinede âcizane tavsiyem böyle zarif ve hoş kokulu bir afete şefkat ile yaklaşmanız yönünde. Ağır bir lezzet veya önüne geçecek bir yemek ile eşleştirmek ayıp olur. Mümkün olduğunca sade ve basit bir eşlikçi bulun. Çıtır şarabın keyfini çıkartın. Deniz ürünleri ile denemeye kalkarsanız kesinlikle tavadan, yağlı balıktan uzak durun. Bilmem anlatabildim mi? En basitinden karidesi haşlayın ve temizleyin. Sos, limon, salata gereksiz şeyler. Tüm eksiği şarabınız tamamlayacak.
Yazının başında bir yerlerde küplere basıp turuncu yapsaydın dedim değil mi? İşte bu akşam ki ikinci yazı da bununla ilgili olacak lakin sızmadan bitirmiş olur muyum emin değilim :) Hayırlı geceler. Afiyet olsun.