YENİ YIL ŞARAPLARI

closeBu yazıyı 11 yıl 3 ay 4 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Noel Baba bile Paşaeli içiyor :)

Noel Baba bile Paşaeli içiyor :)

Efenim sonunda vakit bulup yeni yıl kutlamalarında içilmesi farz olan şarapları saymaya başlıyorum. Her şarap severin mutlaka tatması gereken nimetler. Bir nevi yıl sonu değerlendirmesi. Beyazlar ile başlayalım.

Her yılbaşında hindi veya ağır yemekler tüketenlerdenseniz bu sene deniz ürünlerini tavsiye ederim. Gece uzun, şarap bol. Elbet kırmızı ete veya hindiye sıra gelir. Yılbaşı akşamı sofrada bulunması gereken beyazlar:

Paşaeli Sıdalan
Paşaeli Klorko
Paşaeli Yapıncak

Ne yapıyoruz? Sadece birini değil hepsini alıyoruz. Beyaz şarap candır :) Al al ciddiyim. Çekinme yani. Gecenin beyazlarını bunlarla kapatabilirsin.

Gelelim kırmızı tavsiyelerimize.

Evvela Kavaklıdere Prestige Boğazkere;
Akabinde Likya Boğazkere ve yerli üzüm içermemesine rağmen tatmanızı istediğim Şato Nuzun ile Likya Pinot Noir. Madem yerli üzümden çıktık uygun fiyatı ile tavsiye olunacak bir diğer güzel de Turasan Seneler.

Şimdi canım bak, ben şaraptan anlamam. Deli gibi içerim :) Çoğu şarap severin aksine şarap sarhoşluğuna bayılırım. Konu yeme içme olunca keyfim yerine gelir. Sirke olsa fark etmez. Mühim olan sağımda solumda kimin olduğudur. Şerbet niyetine yudumlarım. Kuru ekmek ve bozuk üzüm suyu ile ziyadesi ile eğlenirim. Amma velakin geçmiş yıllarda tavsiye ettiğim şarapların ilerleyen dönemde ödülleri topladığını da söylemeden edemeyeceğim. İyi sallıyor, güzel tutturuyorum yani :)

Başka kırmızımız yok mu? Elbette var. Devam etmeden yerli üreticiye küpe olsun. Birlik olun kardeşim. Abuk sabuk fiyatlar ile tüketiciye hayal kırıklığı yaşatmayın. Yabancı şaraplara yönlendirmeyin. Pahalı şarap satma sevdası ile bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Evvela yirmi lira altında adam gibi şarap üretin. Sonra burnunuza estetik yaptırırsınız :) Kaldırmak babında hani.

Ne diyordum? Kırmızı mı? Çekinmeyin. Bu sene kimseye laf etmiyorum. İthal şarapları deneyin. 30 liradan fazla vermeyin şişesine. Hadi bilemedin 35 olsun. Bakın bakalım bizimkilere kızmakta haklı mıyım :)

Pembeleri de unutmamak gerek. Paşaeli Çalkarası… Dur, dur. Ne var? Evet Paşaeli. Yakından uzaktan bir ilişkim bulunmuyor. Hemen taş atmayın kafama. Tanımam etmem. Takdir eder, tavsiye ederim. Her evde bulunmalı :) Bak şimdi. Nereden bulacağım, nereden alacağım diyorsun değil mi? El cevap: http://www.onlinesarap.com/roze/yerli-pasaeli-calkarasi-roze-2010.html

Çekinme ver siparişi. Tahmin ettiğinden daha erken elinde olacak. İkinci pembemiz Selendiden geliyor: Gülpembe! Evet. Adından dolayı listeye dahil ettim. Örnek olsun.

Geçelim tatlılara.
Pamukkale Zarif ve illaki beyazı. Aman dikkat 8-9 liralık bu şarabın 20 liraya kadar satıldığına bizzat şahit oldum.
Kayra Tılsım elbette beyaz. Aynı şekilde 9-10 liradan fazla vermeyin.

Eeeee kahve ile geceyi kapatmak gerek değil mi? Ne diyoruz? Elbette Diren Mahlep. Diren market raflarında boy göstermeye başladı. Hiç çekinme. Diren etiketi varsa at sepete gitsin. Asla mahcup etmez. Bak unutuyordum. Küp Vişne, bol buz nefis keyif.

Şampanya merak ediyorsun değil mi? Adını takdir edip fiyatına burun kıvırdığım bir şampanyamız var aslında. Lakin alenen hedef göstermeyeyim. Kendi halinde yaşayıp gitsin :)

Acizane tavsiyem Altın Köpük yönünde. Yemeğe başlamadan damak gıdıklamak için birebir :) Şampanya konusunda farklı bir tercihin olacaksa yerliler ile vakit kaybetme. Uzak diyarlardan gelen köpüklülerin hem fiyatı uygun hem de evlere şenlik lezzette.

Aslında daha sayacak çok şarap var amma velakin bunlar nispeten ulaşılabilir olanlar.

Afiyetler diliyor, mutlu yıllar olsun diyorum efenim. Başlasın kutlamalar. Evet. Erkenden başladım. Dolduralım kadehi.

Bana oranla şarabı daha ciddiye alan ve konuda uzman bir kaynağı önermek isterim. Özellikle Paşaeli tavsiyelerimden sonra şuradaki yazılarını okuman gerek.