DEDELERİN ARDINDA

closeBu yazıyı 10 yıl 11 ay 3 gün önce yazmışım. Üç aydan daha eski her yazıda kullandığım bir uyarı. Bu yazıya özel bir not olduğunu düşünme. Lakin bahsettiğim lezzetler değişmiş, bağları dolu vurmuş, yeni mahsul sirke olmuş olabilir. Mekan kapanmış, işletme sahibi değişmiş, fiyatlar tavan yapmış da olabilir. Fikirlerimin değişmiş olması, izansızlık dozunun farklılık göstermesi de mümkündür. Hatta destursuz bostana dahi girmiş olabilirim. Velhasıl dün dündür, bugün bugündür :)
Dedemi Şarap Yaptı da Biz mi içmedik?

Dedemiz Şarap Yaptı da Biz mi içmedik?

Aylar oldu iki satır yazamadım. Onca şarap içildi nice güzel ile teşviki mesaimiz oldu lakin paylaşacak vakti bulamadım. Doğal olarak elim, dilim şişmiş. Dün bir şarap reyonunun başında şişeleri süzerken çevredeki konuşmalara kulak kabarttım. Kocamandır kulaklarım, her şeyi duyuveririm :) Tamam yahu dinledim işte insanları. Bir süre peşlerinde dolandım. Şarap sever oldukları her hallerinden belli. Mıncıklamadık şişe bırakmadılar. Pazarda olsalar tezgahtar kovardı bunları. Velhasıl ağızlarından düşmedi Master of Wine puanları. Efenim şu kadar liralık şarap varmış, bilmem kaç puan almış…

Girişi yapmış olduk. Saygı duyduğumuz bir müessese Master of Wine hadisesi. Öyle boru değil dede olmak. Zor iştir, kolay değildir lakin boş iştir be kardeşim :) Geçtiğimiz yıllarda ben de dikkatle takip ettim, ne puan verdiler, ne dediler, kim neyi beğendi hepsini öğrendim. Gel gelelim artık itibar etmiyorum dedelere. Bizim memlekete geldiklerinde dengeleri bozuluyor, endazeyi kaçırıyorlar. Havasından mı suyundan mı bilmem şaşırıyorlar. Belki de bizim mutfağın nefis yemekleri ile tanışınca damaklarının ince ayarı bozuluyor. Hatta bol yağlı yemeklerimizden damaklarını ince bir tabaka dahi kaplıyor olabilir. Üç yüze yakın şarabımızdan pek azını fevkaladenin fevkinde bulmuşlar. Kusura bakmasınlar ama bizim şaraplar bu kadar az puanı hak etmiyor dedeler :) Üstelik sizin damakların bizim damakları anlaması imkan dahilinde değil. Hayır bir de anlayamadığım konu şu: Nasıl olurda aynı şarap sizlerden bu kadar farklı puanlar alabilir. Hani 3-5 puan oynasa aramızda lafı olmaz dedeciğim. Lakin arada 15-20 puan varsa ‘Dede ne yaptın!’ diye sormak icap eder. Farzdır. Bir Türk büyüğü Cem Yılmaz olsa bir puan için üretici nelerini feda ediyor konulu konferans verir. Dedem tutmuş işkembeden sallamış puanları.

Yahu harbiden dedeleri işkembeciye götürdünüz mü? Tuzlama olsun ne bileyim kelle paça olsun yediler mi? Haydi toparlayalım. Deden olsa güvenme baban puanlasa inanma canım benim. Senin puanın sende gizli. Puanımız içinde :) Al şarabını ve kendin değerlendir. Bu puanları veren adamların ne bizim mutfaktan haberi var ne de bizler gibi bir damakları var. Yerli üreticinin adam gibi yerel üzümlerden yaptığı şarapları al ve iç. Puanmış, ak sakallıymış, mastırmış üstatmış kimseyi de dinleme :)

Hadi canım, afiyet bal şeker olsun evin şarapla dolsun :)